لذت سفر به کیش با ماشین شخصی

سفر به کیش با ماشین شخصی
۴.۵/۵ - (۶ امتیاز)
سفر از فعالیت های بسیار لذت بخش است و برای مدت‌های هرچند کوتاه، افراد را از زندگی روزمره و دغدغه‌ها رها می‌کند. می توان گفت سفر تنها یک تفریح به حساب نمی‌آید و همراه با تجربه‌های گوناگون ، اثراتش را در انسان ها به یادگار می‌گذارد. در این مطلب کیش بوک می‌خواهیم سفر به کیش با ماشین شخصی را تجربه کنیم و به نوعی دیگر از این جزیره مرجانی ایران بازدید داشته باشیم. پس ما را تا انتها همراهی کنید.

لذت گشت و گذار و سفر به کیش با ماشین شخصی

همانگونه که می دانید ایران جاهای دیدنی بسیاری دارد و افراد  زیادی برای آشنایی با تاریخ و لمس زیبایی‌ها ایرانگردی می کنند تا بتوانند لحظات زیبایی را به ثبت می رسانند. در ایران تاریخ، فرهنگ، جاذبه های طبیعی چون ساحل، کویر، دریا ، جنگل، کوه و … وجود دارد که می تواند برای مخاطبانش جذاب و سرگرم کننده باشد.
در این مقاله از کیش بوک سری به جزیره کیش می‌زنیم و در رابطه سفر به کیش با ماشین شخصی صحبت می‌کنیم. کیش از جزیره های جذاب و دیدنی در جنوب ایران است و سالانه گردشگران بسیاری را همراه با تور کیش به سمت خود جذب می کند.

سفر به کیش با ماشین شخصی
جزیره کیش یکی از مهم ترین و زیباترین مقاصد سفر شناخته می شود و در تمام فصول سال، مسافران و گردشگران را جذب می‌کند. اما در فصل‌های پاییز و زمستان و دلنشین شدن هوای کیش، مسافران بیشتری سفر به کیش را برای تفریح خود انتخاب می کنند و راهی جزیره مرجانی ایران می‌شوند.

به همین دلیل نیمه دوم سال می تواند برای سفر با ماشین شخصی مناسب باشد و لذت سفر به کیش را چندین برابر افزایش دهد. شاید با خرید بلیط هواپیما تهران کیش سفر راحت‌تری داشته باشید اما هستند دوستانی که برای داشتن یک سفر اقتصادی، دور سفر با هواپیما را خط می‌کشند و زمینی به جزیره آب و آفتاب سفر می‌کنند.

شما از هر شهری که سفرتان را شروع می‌کنید باید در ابتدا خودتان را به بندر عباس برسانید و سپس به سمت بندر چارک و یا بندر آفتاب حرکت کنید. اگر در این حین دوست دارید از تماشای مناظر دریایی و کوهستانی جاده هم لذت ببرید، پیشنهاد می‌کنیم صبح زود از بندرعباس به سمت چارک حرکت کنید تا بتوانید این زیبایی‌ها را به معنای واقعی حس کنید و سفر لذت بخشی را رقم بزنید.

سفر به کیش با ماشین شخصی

برای رسیدن به کیش با خودرو شخصی باید به یکی از بنادر مخصوص که به جزیره کیش حرکت می‌کنند مراجعه کنید. شاید بتوان گفت مناسب ترین و بهترین بندر برای سفر زمینی به کیش بندر چارک باشد.

چرا که بندر چارک بسیار پر تردد است و در هر ساعت از شبانه روز مسافران را به جزیره کیش و یا از جزیره به بندر جا به جا می‌کند. از بندرعباس تا بندر چارک حدود ۲۹۱ کیلومتر مسافت دارد. اگر شما هم تصمیم دارید سفر به کیش با ماشین شخصی را امتحان کنید باید این مسیر را تا چارک برانید. برای حمل خودرو خود تا جزیره کیش باید از لندینگ کرافت‌ها استفاده کنید. اگر تصمیم به همراه داشتن خودرو خود ندارید باید ماشین را در پارکینگ بندرگاه پارک کنید و با استفاده از شناورهای مخصوص حمل مسافر خودتان را به کیش برسانید.

همانگونه که توضیح دادیم بندر چارک تا کیش شناور دارد که مسافران بدون وسیله نقلیه می‌توانند از آنها برای رسیدن به جزیره و یا بالعکس استفاده کنند. مسافت دریایی از چارک تا جزیره کیش حدود ۳۲ کیلومتر است که این مسیر با استفاده از شناورهای مخصوص حمل خودرو نزدیک به ۲ ساعت و نیم زمان می‌برد. البته این زمان تقریبی است و ممکن است در نامساعد بودن شرایط هوا و همین طور وضعیت دریا، بیشتر شود.

بندر آفتاب و بندر لنگه هم از دیگر بنادر حمل مسافر هستند اما با توجه به تعداد شناورهای محدودی که دارند، به مسافران کیش پیشنهاد نمی‌شوند. بندر آفتاب با جزیره کیش تنها ۱۸ کیلومتر فاصله دریایی دارد که مدت زمان حمل مسافران آن تنها ۱ ساعت زمان می‌برد. اما کمبود شناور در بندر آفتاب باعث شده است که آن چنان مورد توجه قرار نگیرد و پر تردد نباشد.

شاید بندر آفتاب کوتاه ترین و سریع ترین راه دسترسی به کیش را داشته باشد اما نبود شناور کافی باعث شده است تا این بندر به مسافران توصیه نشود.

انتقال ماشین به کیش
بندر لنگه هم ۹۳ کیلومتر با جزیره کیش فاصله دارد که زمان تقریبی رسیدن مسافران به کیش از این بندر  حدود ۴ ساعت تخمین زده شده است. بندر لنگه  تنها در زمان های تعطیل به خصوص عید نوروز شناور دارد و می تواند مسافران کیش را جا به جا کند. به همین دلیل در دیگر ایام سال برای سفر دریایی به کیش پیشنهاد داده نمی شود.

همانگونه که پیش تر عنوان کردیم بندر چارک نزدیک‌ترین و مناسب ترین بندر برای سفر دریایی به کیش است و هر روز در ساعات مختلف، شناورهایی برای مسیر چارک به کیش و یا کیش به چارک تعبیه شده است که می‌تواند نیاز گردشگران و مسافرانی که تصمیم دارند سفر زمینی به کیش داشته باشند را برآورده سازد.

بنادر

فاصله دریایی تا کیش

(کیلومتر)

مدت زمان سفر دریایی با شناورهای حمل مسافر

مدت زمان سفر دریایی با شناورهای حمل ماشین و مسافر

آفتاب

۱۸

نیم ساعت

۱ ساعت

چارک

۳۲

۱ ساعت

۲ ساعت و نیم

لنگه

۹۳

۲ ساعت و نیم

۴ ساعت

مزایا و معایب سفر با ماشین شخصی به جزیره کیش

یکی از مهم ترین مزایای سفر با خودرو شخصی بازدید از شهرهای مختلف است که در طول مسیر می‌توانید آنها را مشاهده کنید و حسابی لذت ببرید. قطعا تجربه‌ای که از سفر با ماشین شخصی کسب می‌کنید را نمی‌توانید در سفرهای دیگر پیدا کنید.

از دیگر مزایای سفر با ماشین شخصی به جزیره کیش ، گشت و گذار راحت و آسان در جزیره است. به این صورت که بدون اجاره ماشین در کیش می‌توانید از خودروی خود سواری بگیرید و از جای جای جزیره بازدید کنید. با داشتن خودرو شخصی از هزینه رنت خودرو در کیش صرفه جویی کرده و سفر کاملا اقتصادی تجربه می‌کنید.

اما از معایب سفر با ماشین شخصی باید بگوییم که اگر نابلد باشید و اطلاعات کافی از جاده ها و مسیرها را نداشته باشید، ممکن است در بعضی از مناطق گم شوید که این مورد می تواند به شما و همراهانتان استرس وارد کند.

معمولا رانندگانی که تصمیم می‌گیرند سفر زمینی تا جنوب داشته باشند این موضوع را می‌دانند که قرار است مسیر زیادی را رانندگی کنند تا به کیش برسند. اما با خرید بلیط هواپیما کیش میتوانید این مسیر طولانی را تنها در ۲ ساعت سپری کنید و سفر راحتی داشته باشید. این موضوع را هم باید بدانید که برای سفر با خودروی شخصی به کیش؛ نیمی از سفرتان را در راه خواهید بود. به همین دلیل باید برنامه سفر طولانی داشته باشید تا از رانندگی بیش از حد خسته نشوید.

هزینه حمل خودرو به کیش

متاسفانه با اپیدمی شدن کرونا و محدودیت‌های اعمال شده در سفر به کیش، تا اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ هیچ خودرویی اجازه ورود به جزیره کیش را ندارد؛ اما شناورهای تندرو در بندر چارک و بندر لنگه، مسافران را تا کیش جا به جا می‌کنند که ممکن است برای نوروز و اعمال محدودیت ها برنامه نیز تغییر کند.

هزینه استفاده از این شناورها بین ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان است که مسافران تور کیش می‌توانند از بندرها و همچنین به صورت آنلاین بلیط ها را خریداری کنند.

هزینه کاپوتاژ خودرو به کیش

اگر سفر زمینی به کیش با خودرو شخصی را پیش گرفته اید باید بدانید که برای بردن ماشین شخصی‌تان به جزیره آب و آفتاب نیاز به پرداخت ۴۷۹ هزار تومان پول دارید که در برگشت هم باید این مبلغ را پرداخت کنید. برای استفاده از لندینگ کرافت همراه با خودرو هم باید مبلغ ۴۰ هزار تومان بابت هر سرنشین بپردازید.
حمل ماشین به کیش با لندینگ کرافت

راهنمای سفر به کیش با ماشین شخصی از چارک

دقت داشته باشید که سفر دریایی تا کیش تنها از بندر چارک صورت می‌گیرد. اگر تصمیم داشتید خودروی شخصی تان را به کیش نبرید می‌توانید از پارکینگ ماشین چارک که درست مقابل بندرگاه قرار دارد استفاده کنید.

اگر بلیط شناور خود را آنلاین تهیه کرده اید باید قبل از سوار شدن بر شناور، بلیط کاغذی را از یکی از باجه‌ها تهیه کنید. سپس جهت سوار شدن به کشتی اقدام کنید.

اگر مجبور شدید ساعت‌ها در بندر چارک بمانید می‌توانید یکی از سوئیت‌های امن منطقه را اجاره کنید و با خیال راحت به استراحت مشغول شوید. لازم به ذکر است ترجیحا از مکان‌های معتبر که در سطح شهر شماره تماس دارند اقدام به اجاره سوئیت نمایید.

ورود خودرو به کیش

جهت ورود خودرو به جزیره زیبای کیش، باید اصل و کپی کارت خودرو،‌ برگ معاینه فنی و گواهینامه راننده خودرو را به دفاتر گمرک مستقر در مبادی ورودی بنادر آفتاب، لنگه و چارک ارائه کنید. با ارائه این مدارک است که می‌توانید برگه مجوز گمرکی را دریافت کنید. رانندگان محترم باید در نگهداری و حفظ برگه مجوز گمرکی خروج خودرو یا همان برگ کاپوتاژ تا زمان پایان سفر،‌ کوشا باشند.

حمل خودرو از بندر لنگه به مقصد کیش در حال حاضر فقط در ایام نوروز انجام می‌شود. ممکن است با توجه به محدودیت‌های ابلاغ شده در رابطه با کرونا، سفر به کیش زمینی امکان پذیر نباشد. رانندگان به منظور حمل دریایی خودرو خود از مبادی ورودی به کیش و همینطور بالعکس، باید حداقل ۲ ساعت قبل از برنامه حرکت شناور به بندر مربوطه مراجعه کنند.

با توجه به محدودیت جایگاه سوخت در جزیره کیش بهتر است رانندگان در ایام نوروز قبل از استفاده از شناورها اقدام به سوخت گیری کنند. تا مجبور به ایستادن در صف‌های طویل بنزین نباشند و با خیال راحت دور بزنند و از ماشین سواری در کیش لذت ببرند. خودروهای تولید داخل کشور فاقد نمایندگی مجاز در جزیره کیش هستند. به همین دلیل تأمین قطعات یدکی و یا انجام تعمیرات مورد نیاز خودروهای مذکور در کیش امکان پذیر نیست و ممکن است شما را با محدودیت مواجه کند.

قوانین رانندگی در کیش به شدت توسط کیشوندان رعایت می‌شود؛ پس مسافران جزیره هم موظفند به این قوانین احترام بگذراند.حتما قبل از رانندگی در کیش، شرایط رانندگی در جزیره را مطالعه کنید. سپس با توجه به مقررات و حداکثر سرعت مجاز، در خیابان‌های کیش به تفریح و گردش مشغول شوید. با این کار هم سلامتی خودتان را تضمین می‌کنید هم جریمه نمی‌شوید.
سفر زمینی به کیش با ماشین شخصی

مهم: مدت زمان تردد خودروهای مسافر تنها تا ۳ روز امکان پذیر است.

برای خروج خودرو از کیش باید ۲ ساعت زودتر از زمان حرکت شناور در بندرگاه حاضر شوید. با همراه داشتن مدارک برای انجام دادن یک سری مراحل اداری، به درب شرقی یا همان درب پایانه بندرگاه مراجعه کنید. برای سریع انجام دادن کارها باید کارت شناسایی خود را ارائه کنید.

مبلغ عوارض در پشت اعلامیه ورود موقت خودرو مشخص شده است. در صورت جریمه شدن در رانندگی، باید جریمه را در بانک ملی جنب درب تجاری بندرگاه پرداخت کنید. در مرحله بعد می‌توانید با ارائه فیش پرداختی عوارض ورودی و همچنین ارائه فیش پرداختی جرائم احتمالی رانندگی، اعلامیه ورود موقت خودرو را ممهور کنید. سپس با در دست داشتن این برگه می‌توانید برای سوار شدن خودرو به کشتی اقدام کنید و  سفر به کیش خود را به پایان برسانید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.