پیاده‌روی در گذر هنرمندان کیش

گذر هنرمندان کیش

3/5 - (1 امتیاز)

آنچه در این مقاله می خوانید

از جاذبه‌های دیدنی جزیره کیش گذر هنرمندان کیش است. در این جاذبه فرهنگی و هنری ، مجسمه‌هایی از چهره‌های مشهور و محبوب ایران که از دنیا رفته‌اند، در معرض دید عموم قرار گرفته‌اند.

گذر هنرمندان کیش کجاست؟

ساخت این مجموعه هنری در سال ۱۳۷۸ اتفاق افتاد؛ و بعد از مدتی به مجسمه‌ها افزوده شد و تشکیل مجموعه دیدنی بزرگ‌تری را داد. گذر هنرمندان کیش در ضلع شرقی پارک حاشیه‌ای جزیره کیش و ما بین میدان ساحل و میدان سنایی قرار گرفته است. این مجسمه‌ها سردیس‌هایی هستند که با ظرافت تمام کار شده و نورپردازی‌های انجام شده بر روی آنها، حجم مجسمه‌ها را بیشتر نشان می‎دهد. به نظر می‎آید این مجموعه برداشتی از ایده بوستان دانشوران بوده که توانسته بسیار موفق عمل کند.
گذر هنرمندان کیش در واقع مسیر پیاده‌روی است؛ که تندیس‌ها در آن مسیر قرار گرفته‌اند. بدین ترتیب می ‌توان با یک تیر ۲ نشان زد؛ و از هوای عالی در کنار تماشای مجسمه هنرمندان لذت برد.

 گذر هنرمندان در کیش

اما هدف اصلی تاسیس این جاذبه و قرار گرفتن آن در قسمتی از کیش که همه بتوانند از آن دیدن کنند چیست؟ هدف اصلی ایجاد گذر هنرمندان کیش این است که گردشگران داخلی و خارجی و جوانان کشور با مشاهیر فرهنگ و ادب ایرانی آشنایی بیشتری پیدا کنند. بدین سان فرهنگ غنی مردم ایران و بزرگان هنر و فرهنگ به اشخاصی که از خارج کشور با تورهای کیش سفر کرده‌اند؛ شناسانده می‎شود. اما این شناخت تنها با دیدن سردیس‌های این هنرمندان میسر نمی‎شود.

بلکه در کنار هر مجسمه قسمتی از زندگی‌نامه هنری و اطلاعات مختصری از این اشخاص معروف را مشاهده می‎کنید. در گذر هنرمندان قدم می‎زنید، مطالعه می‎کنید، هوای آزاد را استشمام می‎کنید؛ و تمامی این‌ها مجموعه ای بی نظیر را تشکیل داده است. نزدیکی گذر هنرمندان کیش به جاذبه‌های دیگری از جمله بولینگ مریم ، اسکله تفریحی کیش و ساحل مرجان موقعیت بازدید از همه آنها را در مدت زمانی کوتاه فراهم می‎کند.

مجسمه‌های هنرمندان در گذر هنرمندان در کیش

مجسمه‌های هنرمندان معروف در گذر هنرمندان کیش

برخی از تندیس‌هایی که در بلوار دریا واقع شده‌اند متعلق به هنرمندانی چون حسین بهزاد نقاش مینیاتور، غلامحسین بنان موسیقی‌دان و خواننده آواز، جلال آل احمد نویسنده و مترجم، کریم پیرنیا معمار، شهریار شاعر، محمود فرشچیان نقاش، امیرکبیر صدر اعظم و تعداد دیگری از مشاهیر بزرگوار کشورمان هستند.

بهترین زمان برای تماشای این مجسمه‌ها در تاریکی شب و در نورپردازی‌های جذاب آنها است. گذر هنرمندان کیش یکی از جذاب‌ترین موارد برای گردشگران خارجی است و مسافران خارجی زیادی به آن سر می‌زنند. در سفر به این جزیره زیبا از این قسمت کیش دریغ نکنید؛ و حتما ساعاتی از روزهای سفر را به دیدن این جاذبه معروف بپردازید. فراموش نکنید که ما در زنده نگاه داشتن فرهنگ کشورمان ایران نقش اساسی را ایفا می‎کنیم؛ پس شناخت هنرمندان این مرز و بوم از مهم‌ترین موارد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *