نگاهی به آب انبار سنتی کیش

آب انبار سنتی کیش
جزیره کیش دارای جاذبه‌های گردشگری زیادی است؛ که در نوع خود بسیار خاص هستند. یکی از این جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی، در قسمت شمالی جزیره کیش و در جوار شهر حریره، با نام آب انبار سنتی کیش بنا شده است. اگر می‌خواهید با این جاذبه بیشتر آشنا شوید، همراه ما باشید.

بدین منوال لازم دیدیم تا به بررسی پیشینه و تاریخ ایجاد این جاذبه پرطرفدار بپردازیم؛ و اطلاعات بیشتری به دنبال‌کنندگان آن بدهیم. آب انبار در اصل گودی به شکل استخر یا حوض ساخته شده در زیر زمین بوده؛ که روی آن با سقفی پوشانده شده است. در اصل استفاده‌ای که از آب انبار می‌شود؛ به این شکل است که در فصول پر بارش آب را ذخیره کرده و در باقی فصل‌ها که بارش کم است؛ می‌شود بهره لازم را از آب ذخیره شده برد.

آب انبار سنتی کیش
آب انبار سنتی کیش

بنابراین عمده آب انبارهای ساخته شده در مناطق گرم‌سیر که بارش کمی داشته‌اند، قرار دارند. دلیل دیگر ساخت آب انبار یا برکه و فضای سرپوشیده آن، خنک نگاه داشتن آب در فصول گرم سال بود؛ و همین امر باعث شده تا المان‌های به‌کار رفته در معماری این بناها آنها را به جاذبه‌های گردشگری پرطرفدار تبدیل کند.

آب انبارها در قدیم الایام به دو دسته آب انبارهای همگانی و آب انبارهای خصوصی تقسیم می‌شده است. آب انبار سنتی کیش به نام آب انبار پنج بادگیر نیز خوانده می‌شود. با توجه به این که آب انبارهای خصوصی در محل خانه افراد یا محلی اختصاصی حفر می‌‌شده، این آب انبار در دسته‌بندی آب انبارهای همگانی قرار می‌گیرد.

آب انبار کیش

زمان ساخت آن سال ۱۳۷۲ خورشیدی بوده که در اصل پیش از آن آب انباری در آن محل به منظور جمع‌آوری آب‌های سطحی بنا شده بوده است. معماری این آب انبار شباهت زیادی به معماری بناهای شهر یزد دارد؛ و به مجموعه درخت سبز کیش نیز نزدیک است. با وجود این که ساختن آب انبار در قدیم الایام بین مردم مرسوم بوده؛ اما بیشترین دلیل برای ساخت آب انبار سنتی کیش کمبود بارش در این منطقه بوده است.

معماری آب انبار سنتی کیش

آب انبار سنتی کیش از پنج بادگیر به اضافه دو گنبد تشکیل شده؛ که مجموع این عوامل معماری زیبایی را ایجاد کرده است. بادگیرهای موجود در این بنا به خنک نگاه داشتن فضا کمک می‌کند؛ و نشآت گرفته از معماری یزدی است.

آب انبار سنتی کیش
آب انبار سنتی کیش

روزنه هایی که در قسمت بالایی آب انبار تعبیه شده جهت خنک نمودن آب موجود در آب انبار در فصل گرم سال ایجاد شده بوده است؛ اما روزنه هایی که بر روی گنبد مشاهده می‌شود به تهویه هوا در این قسمت کمک می‌کرده است.

شاید اگر بر اثر ساخت و سازهایی که در کیش انجام شده مسیر آب‌های سطحی به آب انبارهای سنتی از بین نمی‌رفت؛ همچنان امکان استفاده از این آب انبارها وجود داشت. اما در حال حاضر به دلیل امکان‌پذیر نبودن این جریان از دستگاه‌های آب شیرین کن برای شیرین کردن آب و قابل استفاده بودن آن کمک گرفته می‌شود.

آب انبار کیش

همواره تماشای بناهای تاریخی در هر نقطه از ایران ذهن را به زندگی مردم گذشته و نحوه معماری و کیفیت زندگی آنها می‌کشاند؛ و گویی لحظاتی را با آن مردم زندگی می‌کنیم. حال این که این بنای تاریخی با شباهت فراوانش به معماری یزد و اصفهان در منطقه مدرن شده کیش می‌تواند بسیار تآثیرگذارتر باشد. بازدید از این بنای سنتی کاملآ رایگان است؛ و هر شخصی می‌تواند به راحتی از این جاذبه زیبا دیدن کند.

مکان قرارگیری آب انبار سنتی کیش در نزدیکی چند تا از جاهای دیدنی کیش به عنوان مثال عمارت اعیانی حریره، شربت‌خانه حریره و درخت سبز کیش واقع شده؛ و این امکان وجود دارد که در یک روز با صرفه‌جویی در وقت و هزینه، به تماشای تمامی آنها پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.