کشتی یونانی در جزیره کیش

کشتی یونانی

آنچه در این مقاله می خوانید

در جزیره کیش ، نمایی از یک کشتی به گل نشسته خصوصا در غروب آفتاب، نظرها را به سمت خود جلب می‌کند. کشتی یونانی کیش یا همان کشتی به گل نشسته در خلیج فارس، سال هاست که نظر گردشگران و مسافران تورهای کیش را به سمت خود جلب کرده و برای بازدید به سمت خود می‌کشاند.
این کشتی با حال و هوایی که دارد تبدیل به یکی از جاذبه های دیدنی کیش شده و در میان آب‌های خلیج فارس و در قسمت جنوب شرقی جزیره خودنمایی می‌کند. در زمان طلوع و غروب آفتاب که پرتورهای زرد و نارنجی بر بدنه این کشتی کهنه و زنگ زده پاشیده می‌شود، چشم‌اندازی متفاوت از هر آنچه که در فکر داشته باشید پدید می‌آید که می‌تواند به خاطرات سفر به کیش شما رنگی و بویی عجیب ببخشد.اگر شما هم قصد سفر به کیش را دارید پیشنهاد می‌کنیم در کنار شنیدن داستان‌های بومیان درباره کشتی یونانی، شکوه و عظمت این جاذبه که نماد جزیره است را به تماشا بنشینید و خاطراتی شیرین از کیش را برای خود و همراهانتان خلق کنید. پس برای آشنایی بیشتر با این دیدنی کیش، این نوشته از وب سایت کیش بوک را تا انتها مطالعه کنید.

تاریخچه کشتی یونانی

تاریخچه این کشتی به گل نشسته در جزیره کیش به تاریخ ۴ مرداد ۱۳۴۵، در روستایی به نام باغو باز می‌گردد. این کشتی در سال ۱۳۲۲ توسط شخصی به نام ویلیام هامیلتون، در بندر گلاسکو ساخته شد. پس از ساخت، این کشتی وارد خطوط حمل و نقل دریایی انگلستان شده و از آن به عنوان ناو وزارت حمل و نقل جنگ استفاده میشد.
این کشتی توسط افراد زیادی خریداری گردید تا در نهایت یک یونانی آن را خرید و از آن خود کرد. به این صورت که آخرین مالک کشتی یونانی، کشور یونان بود که نام کشتی را به کولا اف تغییر داد و تا پایان عمر این کشتی با همین نام شناخته شد. کشتی یونانی سالیان سال بر روی آب‌ها  زندگی کرد و نام‌های متفاوتی بر خود گرفت تا این که آخرین نام او که کولا اف بود که همزمان با متوقف شدن کشتی نام آن نیز به پایان رسید.

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم کشتی یونانی کیش در سال ۱۳۴۵ در خلیج فارس به گل نشست و توجه گردشگران داخلی و خارجی را به سمت خود جلب کرد. شاید دلیل اصلی به گل نشستن کشتی یونانی کیش مشخص نباشد اما خود کشتی به تنهایی داستان‌های جذاب و شنیدنی دارد که می‌تواند مسافران و بازدید کننده ها را کنجکاو کند. گویی در ازای به گل نشستن کشتی، مبلغی به شرکت لویدز انگلستان اضافه شده است. به همین دلیل گفته می‌شود که این کشتی، عمدا به گل نشسته است.

برخی از بومیان نیز اعتقاد دارند که خدمه کشتی قبل از اینکه کشتی یونانی را به حال خود رها کنند، آن را به آتش کشیدند و به همین دلیل است که تنها بدنه فلزیش بر جای مانده است. تمام چیزی که از این کشتی باقی مانده فولاد و آهن است. حال آن که به واقع کشتی یونانی در آتش سوخته یا به‌ طور طبیعی اجزای دیگرش را از دست داده، جای بحث دارد.
داستان دیگری در ارتباط با به گل نشستن کشتی یونانی از زبان بومیان مطرح است؛ که ناخدای کشتی به عشق دختری به نام مریم باعث این اتفاق شده است.

کشتی یونانی

این کشتی با ۷۹۶۱ تن وزن و ۱۳۶ متر طول به عنوان منبعی بزرگ از ذخایر نفتی شناخته می‌شد و ارزش بسیار بالایی هم داشت. این کشتی عظیم الجثه ۹ کوره ریخته گری با رطوبت ترکیبی ۳ دیگ ۲۲۰ لیتر بر ثانیه داشت که می‌توانست فضایی با وسعت ۷۲۴۸ فوت مربع را گرم نگه دارد.

سال ۱۳۴۵ به دلیل حمل باری بیش از ظرفیت باربری کشتی، تعادل داخلی بر هم خورد و خدمه مجبور به ترک کشتی یونانی و تخلیه بار در نزدیکی ساحل شدند. در اصل این کشتی به نوعی در دسته کشتی‌های باری قرار گرفته است. جالب است بدانید در آن زمان سیستمی بر روی کشتی یونانی تعبیه شده بود؛ که کاری مشابه کار مسیریابی با GPS را انجام می‌داد.

در نهایت به دلیل اتمام سوخت، برای همیشه این کشتی به گل نشست و چون هزینه بازگرداندن و بیرون کشیدن آن از لجن و گل سنگین بود، این کار صورت نگرفت و کشتی یونانی برای همیشه به فراموشی سپرده شد. در رابطه با تاریخچه کشتی یونانی هم صحبت کردیم اما چیزی که شایان ذکر است این که کشتی به گل نشسته و سوخته یونانی، امروزه به یکی از مناطق دیدنی و تفریحی در جنوب ایران تبدیل گشته و بازدید از آن در سفر به جزیره کیش، به تمام گردشگران پیشنهاد داده می‌شود.

خطرات پوسیدگی کشتی یونانی کیش

شاید شما هم شنیده باشید که کمر کشتی یونانی شکست ! چراکه اخیرا در خبرها از شدت بالای پوسیدگی کشتی صحبت می‌شود و گفته شده است که قسمت زیرین کشتی کاملا در حال تجزیه شدن است. به همین دلیل تخریب شدن کشتی یونانی کاملا صحت دارد چراکه ضرباتی که امواج آب بر بدنه زنگ زده آن وارد می‌کند ممکن است هر لحظه این کشتی زیبا و دیدنی را به زیر آب بکشاند و نابود کند. اگر این اتفاق بیافتد برای موجودات دریایی و ماهی ها هم به شدت ضرر دارد و صدمات بدی بر تمام آبزیان موجود در دریا وارد می کند.

گونه‌ای از لاک پشت‌های پوزه عقابی در دریای خلیج فارس زندگی می‌کنند که خطر انقراض کشتی یونانی آنها را نیز تهدید می‌کند. این لاک پشت ها در برخورد با این کشتی با سرعت بیشتری در  حال انقراض هستند و روز به روز به نابودی نزدیک می‌شوند. کشتی یونانی کیش را با نام عروس یونانی هم می شناسند و اکثر بومیان جزیره، کشتی را با همین نام می‌خوانند. مدت ها پیش زمانی که کشتی یونانی هنوز در چنین وضعیت خطرناکی قرار نداشت، غواصان برای بازدید اجزای زیرین آن در آب رفته و وضعیت را بررسی می‌کردند.

این کنجکاوی که زیرین کشتی ممکن است به چه شکل باشد، ذهن تمام غواصان را به خود مشغول کرده بود اما با این وضعیتی که پیش آمده، امکان نزدیک شدن به عروس یونانی تحت هیچ شرایطی وجود ندارد. قرار بر این شده است تا برای مقابله با صدماتی که کشتی یونانی بر لاک پشت های آبی و موجودات دریایی وارد می‌کند این کشتی را ذوب کرده و از بین ببرند.

کشتی یونانی

سرنوشت کشتی یونانی کیش چه می‌شود؟

شاید کشتی به گل نشسته یونانی در جزیره کیش یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری منطقه باشد اما باید بدانید که به دلیل فرسودگی زیاد و در اختیار نداشتن امکانات جهت حفظ این زیبایی، تا چند سال دیگر به کل حذف می‌شود. این کشتی سالهاست که به گل نشسته و ایران را ترک نکرده است. همچنین کشتی یونانی با گذر زمان به برند جزیره کیش تبدیل گشته و سوژه عکاسان بسیاری از اقصی نقاط جهان شده است.

کشتی زمانی کاملا در گل فرو رفت که  هیچ کس نتوانست آن را جا به جا کند. به همین دلیل در جزیره کیش به یادگار ماند و مدتها غروب کیش را برای گردشگران و مسافران جذاب کرد. برخی از افراد به درون آن رفتند تا اکوسیستم ایجاد شده درون آن را ببینند اما نتوانستند از حدی جلوتر بروند. چرا که  خطر ریزش آن به دلیل فرسایش بیش از اندازه آب شور بر پیکره کشتی بسیار زیاد بوده و آهن های این کشتی را خورده است.

نه اجزای این کشتی قابل حمل و قابل فروش بود و نه جابه جایی آن؛ به همین دلیل سال ها این کشتی از زیبایی‌های جزیره به حساب آمده و در اطراف آن نیز جاذبه‌های تفریحی بسیاری ایجاد کردند تا مسافران هم از زیبایی منطقه لذت ببرند هم از تفریحات در کیش خاطرات خوشی را بسازند. از آلاچیق و شترسواری گرفته تا رستوران و سرویس بهداشتی که تنها بخشی از امکانات این محوطه دیدنی هستند.

کمر کشتی یونانی هر سال بیش تر از قبل شکسته شده و هر بخشی از آن در آب های نیلگون خلیج فارس فرو می‌ریزد. این زیبایی خلیج فارس که با شکسته شدنش، گردشگران و ماجراجویان بسیاری هم اشک ریختند و تاسف خورند. این در حالی است که بدنه کشتی به مرور ، در حال تکه تکه شدن و در نهایت فرو رفتن کامل داخل آب است.

اما کسی چه می‌داند تا چند سال دیگر این زیبایی که غروب و طلوع آفتاب جزیره کیش را رویایی‌تر جلوه می‌داد در میان آب‌های خلیج فارس باقی می‌ماند ؟ کسی چه می‌داند که برای ثبت تصاویر رویایی، تصاویری از به آتش کشیده شدن کشتی یونانی، زمانی که رنگ های زرد، قرمز و نارنجی خورشید بر بدنه سوخته و شکسته شده کشتی پرتاب شده و در حال رقص هستند، تا به کی مهلت دارد.

کسی چه می ‌داند که زمان بازدید از این جاذبه که نماد جزیره است کی تمام می‌شود! غروب این منظره جزو دیدنی‌ترین منظره‌هایی است که ابهت کشتی را با آبی دریا تلفیق کرده و رنگی نارنجی و زرد به آن می‌تاباند. همچنین پارک ساحلی در مجاورت این جاذبه قرار گرفته و در مجموع نمای خوبی از چشم هر بیننده ای دیده می‌شود. بنابراین بد نیست تا قبل از این اتفاق برای تماشای آن به کیش بروید؛ و خصوصآ منظره غروب آن را از دست ندهید و خاطراتی فراموش نشدنی به ثبت برسانید.

کشتی یونانی کیش

کشتی یونانی کجای جزیره کیش است؟

این کشتی عظیم الجثه در بخش غربی جزیره کیش و در سواحل نقره فام آن قرار دارد. اگر به دنبال آدرس کشتی یونانی به طور دقیق‌تر هستید باید بگوییم که این دیدنی محبوب در خیابان غروب کیش، میدان غروب و پارک ساحلی غروب واقع شده است. تماشای غروب دل‌انگیز خورشید یکی از زیباترین پدیده‌های این جزیره نزد گردشگران کیش است. به گونه‌ای که هر مسافر و توریستی که پا به جزیره می‌گذارد به سراغ این تصویر می‌رود تا از زیبایی وصف نشدنی آن لذت ببرد.

آرامش بی نظیر این ساحل در کنار تصویری عجیب از کشتی به گل نشسته برای هر فردی لذت بخش است و در ذهن‌ها ثبت می‌شود. مساحت کلی پارک کشتی یونانی تقریبا ۶۰ هزار متر مربع بوده و امکانات بی‌نظیری چون رستوران لبنانی، رستوران ایرانی، آمفی تئاتر، غرفه فروش تنقلات، کافه تریا، ایستگاه کرایه دوچرخه و اسکیت و غرفه فروش لوازم ورزشی را در بر دارد.

با توجه به این امکانات، کشتی یونانی همچنان رازهایی در دل خود پنهان کرده و از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. با وجود فرسودگی و شکستگی این کشتی ، که هر آن احتمال  غرق شدنش وجود دارد، در تور مسافرتی کیش شرکت کنید و تا دیر نشده است از این زیبایی جزیره بازدید به عمل آورید.
قطعا این کشتی از زیباترین دیدنی‌های کیش است و بازدید از آن خاطراتی به یاد ماندنی در ذهن شما رقم می‌زند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *