روستای باغو تنها بازمانده تاریخ کهن کیش

روستای باغو

4.5/5 - (2 امتیاز)

آنچه در این مقاله می خوانید

جزیره کیش با وجود ساختمان‌های مدرن و خودروهای پیشرفته تصویری از یک جزیره کاملا جدید در ذهن ما ایجاد می‌کند. اما جالب است بدانید در همین جزیره روستاهای قدیمی وجود دارند که زندگی در آن جریان دارد. روستای باغو در قسمت جنوب غربی جزیره کیش قرار دارد. برای رسیدن به این روستا باید به خیابانی با همین نام بروید. خیابان باغو شما را به این روستای کهن می‌رساند.
احتمالا با ورود به این روستا شاهد چند آهوی زیبا می‌شوید که در محوطه زندگی می‌کنند. وجود گله‌های آهو، دلیل دیگری برای بازدید این روستا توسط گردشگران تور کیش است. برای بقای نسل این حیوانات زیبا، آبشخورهایی را ساخته‌اند تا حیوانات در اثر گرما تلف نشوند.

برای این که با جاذبه های تاریخی و فرهنگی کیش آشنا شوید، شهر حریره ، شهر زیرزمینی کاریز و روستای باغو از این سبک جاذبه‌ها هستند. با بازدید از روستای باغو می توانید روش‌های سنتی طبخ غذا، شیوه خنک نگه داشتن آب در فصول گرم سال، آداب و رسوم زندگی و ازدواج مردمان این روستا آشنا می‌شوید. شک ندارم که با دیدن شغل مردمان این روستا شگفت زده می‌شوید. انگار با ورود به این روستا، وارد یک دنیای دیگری شده‌اید.

تاریخچه روستای باغو

شاید بپرسید دلیل نامگذاری این روستا چیست؟ باغو نام پیرزنی است که خیلی سال پیش فوت کرده است. ننه باغو در زمان تصرف پرتقالی‌ها در این ناحیه از جزیره کیش زندگی می‌کرده است و از اتفاقات زندگی خود برای اطرافیانش تعریف می‌کرده است.

روستای باغو کیش

تاریخچه این روستا به دوره قاجاریان می‌رسد. کهنسال بودن این روستا را از روی درختان آن هم می‌توان تشخیص داد. از موضوعاتی که شما در این روستا جذب خواهد کرد وجود درختان کهن است.یکی از کمیاب‌ترین گونه‌های درختان در این روستا وجود دارد. با درخت لور آشنایی دارید؟ این درخت در نواحی جنوبی کشورمان و در شهرهای هرمزگان و بوشهر به چشم می‌خورد. میوه این درختان شبیه انجیر قرمز رنگی است که به آن انجیر معابد یا رطب هندی هم می‌گویند. این درخت علاوه بر زیبایی، دارای خواص دارویی هم هست. شیره این درخت برای درد دندان مفید است.

یک دلیل واضح دیگر برای این که قدمت این روستا به ما ثابت شود، مسجدی به نام مسجد محمد در این محدوده است. در یک سمت این مسجد، بر روی دیوار سال ۹۸۱ هجری قمری نوشته شده است. با این نوشته بر روی دیوار متوجه قدمت و اصالت این روستا می‌شویم. در کنار این مسجد کوچک، یک چاه آب قدیمی هم وجود دارد که برای گردشگران جالب است. این مسجد یک مناره دارد و دیواری که در اطراف آن کشیده شده است ارتفاع کمی دارد؛ به طوری که شما می‌توانید به راحتی داخل حیاط مسجد را ببینید.

روستای باغو

اگر با اهالی روستای باغو به صحبت بنشینید احتمالا برایتان درد دل‌هایی هم دارند. امروزه همه زندگی شهری و مدرن را ترجیح می‌دهند و آلودگی صوتی و محیطی آن را هم به جان می‌خرند. دلیل این طرز فکر این است که قدرت جذابیت تکنولوژی از زندگی روستایی و ساده زیستی بیشتر بوده است. به همین دلیل در این روستا چند خانواده بیشتر در حال زندگی نیستند.

فضایی برای علاقمندان به تاریخ

این روستا فضا و بافت تاریخی خود را حفظ کرده است. تماشای چنین فضاهایی برای علاقمندان به تاریخ گذشته ایران بسیار جذاب است. حتما لازم دارید از شلوغی‌های مراکز خرید و جزیره دور باشید و لحظاتی را در بافت تاریخی و آرام بگذرانید. شغل اهالی روستای باغو دامداری است. آن‌ها بخشی از نیازهای مردم کیش را به گوشت فراهم می‌کنند. اما آن‌ها راه‌های دیگری را هم برای کسب درآمد دارند. تولید عسل یکی دیگر از شغل‌های مردم این روستا است. آن‌ها عسل تولید شده را به اهالی جزیره و همچنین گردشگران می‌فروشند و از این راه درآمدی را برای سپری کردن امورات زندگی خود به دست می‌آورند.

روستای باغو

روستای باغو قدیمی‌ترین روستای این جزیره است. امروزه این فضا را به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری کیش معرفی کرده‌اند. حیف بود که چنین فضایی را مردم در این جزیره نبینند. با قدم زدن در این روستا از تاریخ کهن جزیره درک درستی پیدا خواهید کرد. با وجود فضای مدرن در ساخت و ساز کیش، این روستا همچنان اصالت خود را حفظ کرده و این تضاد در جزیره باعث جذابیت آن شده است. برای بزرگ‌تر کردن محیط گردشگری از این روستا و ایجاد فضای سبز در کنار این روستا پارکی به نام پارک دلیران ساخته شده است. وسعت این پارک حدود ۶۰ هکتار و بر جاذبه‌های طبیعی این روستا افزوده است.

روستای باغو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *