جزیره هندورابی

جزیره هندورابی در کیش
۲.۷/۵ - (۴ امتیاز)

شاید با شنیدن نام جزیره هندورابی سریع به یاد کشور هند افتاده و این جزیره رویایی را مربوط به این کشور بدانید؛ اما باید بدانید که هندورابی یکی از جزیره‌های بکر و دست نخورده ایران است و تنها در ۲۸ کیلومتری جزیره کیش قرار دارد.

جزیره هندورابی، جزیره ای بکر در نزدیکی کیش

اکوتوریست‌های ایرانی برای گشت و گذار در طبیعت معمولا سفر به قشم، سفر به کیش و یا سفر به هرمز را انتخاب می‌کنند، در صورتی که باید بدانید که هندورابی یکی از زیباترین و آرام ترین جزیره‌های جنوب ایران است و به دلیل بکر بودن همچنان تصاویر طبیعی و منحصر به فرد خودش را حفظ کرده و به نحو احسنت از زیبایی‌هایش مراقبت کرده است. جزیره هندورابی در جنوب ایران و در میان آب‌های نیلگون خلیج فارس قرار دارد و به دلیل آرام و بکر بودن چند سالی می‌شود که سر زبان‌ها افتاده و گردشگران را جذب می کند.

این جزیره از سواحل رویایی جهت شنا برخوردار است و لذت آبتنی را در مسافران چندین برابر افزایش می‌دهد. کیش بوک سعی بر این دارد که جزیره کیش و اطراف این جزیره را به خوبی معرفی کند تا گردشگران و مسافران تور کیش بتوانند برای داشتن یک سفر هیجان انگیز، از جزیره هندورابی هم دیدن کنند و خاطرات خوشی برای خود و همراهانشان فراهم سازند. پس اگر دوست دارید با جزیره هندورابی به خوبی آشنا شوید، این مطلب از مجله کیش بوک را تا انتها مطالعه کرده و یک مقصد تازه به لیست برنامه های سفر خو.د اضافه کنید.

جزیره هندورابی

چگونه به جزیره هندورابی برویم؟

برای دسترسی به این جزیره باید توسط اتوبوس‌های دریایی کیش یا از طریق بندر چیروئیه سوار بر قایق شوید و خودتان را به هندورابی برسانید. با قدم گذاشتن در هندورابی متوجه می‌شوید که این جزیره صاف و مسطح است و هیچگونه ارتفاعاتی ندارید.

به نوعی که بلندترین نقطه در جزیره هندورابی تنها به ۴۵ متر می‌رسد و بیشتر از این ارتفاعی به چشم نمی‌خورد. جزیره‌ای زیبا و دیدنی که با یک نگاه به نوعی مخروبه به نظر می‌رسد اما حدود ۲۰۰ نفر ساکن دارد که در خانه‌های قدیمی ساز گچی با نمای سفید رنگ زندگی می‌کنند. لازم به ذکر است که خانه‌ها هم از جاذبه‌های فرهنگی و دیدنی هندورابی به حساب آمده و گردشگران و مسافران کیش را جذب می‌کنند.

مکان های دیدنی جزیره هندورابی

یکی از مهم ترین دلایل بکر و آرام بودن این جزیره زیبا در جنوب ایران، نبود سیل عظیم گردشگران و صنعت پر طمطراق گردشگری مانند هتل، مراکز خرید و … است که باعث شده همچنان هندورابی آرام و رویایی در خلیج فارس بخوابد و آرامش مطلق را پیشکش میهمانانش کند.

هندورابی جذابیت های خاص خودش را دارد و همینها کافیست که صنعت گردشگری را دخیل نکند. برای مثال روستاهای قدیمی جزیره هندورابی یکی از مهم ترین عوامل جذب گردشگر و طبیعت گرد واقعی هستند و آنها را جذب می‌کنند. روستاهایی با خانه‌های سنتی که جنسی از سنگ دارند و با مرجان‌ها و گچ ساخته شده‌اند. روستاهایی چون هندورابی، الدورات و الصراه که ساکنان آنها با زبان عربی صحبت می‌کنند و با رویی گشاده به میزبانی از شما می‌پردازند.  
قبرستان هندورابی هم از دیدنی‌های جزیره به حساب می‌آید و علاقه مندان به تاریخ و عکاسی را جذب می‌کند. قبرستان در کنار روستاهای الدورات و الصراه قرار دارد که در آن نه تنها ایرانیان، بلکه پرتغالی ها هم به خاک سپرده شده اند. همانگونه که می دانید در گذشته پرتغالی ها در جنوب ایران پایگاه داشته و تعدادی از آنها در همین جزیره سکونت داشته اند.

به همین دلیل تعدادی از قبور متعلق به پرتغالیان آن دوران است؛ جالب است بدانید که در روستاهای هندورابی ویرانه‌هایی از گذشته و ناریخ سکونت پرتغالیها قابل مشاهده است و به خوبی لمس می‌شود. در قبرستان هندورابی که از جاذبه‌های دیدنی جزیره به حساب می‌آید قبرها با سنگ‌هایی که نشان دهنده جنسیت دفن شده باشد مشخص شده اند و هیچ نام و نشان ثبت شده‌ای هم ندارند. بر روی قبر مردان تنها یک سنگ و بر روی قبر زنان دو سنگ گذاشته شده است. همین موراد قبرستان تاریخی هندورابی را از سایر قبرستان های تاریخی ایران متمایز کرده است.

ساحل این جزیره زیبا

سواحل بکر و تمیز هندورابی را هم فراموش نکنید چرا که همین سواحل از مهم ترین جاذبه‌های طبیعی و تفریحی جزیره هستند و دلیل اصلی جذب گردشگر به حساب می‌آیند. سواحل آرام و دست نخورده جزیره هندورابی، حسابی انتظار گردشگران را می‌کشند؛ گردشگرانی که برای فرار از شلوغی و تنش ها و داشتن آرامش مطلق، جذب این زیبایی ایران می‌شوند و برای ریلکسی، هندورابی را انتخاب می‌کنند. ساحل هندورابی مناسب انواع و اقسام بازی‌ها و تفریحات آبی هستند. آب هایی سبز رنگ و مرجانی خلیج فارس با صخره هایی عجیب و غریب که توسط امواج دریا تراشیده شده اند چشم انداز فوق العاده‌ای را پیش روی شما قرار داده و تفریح در سواخل را لذت بخش می‌سازند. صخره ها و غارهای کوچک و بزرگ هندورابی هم برای عکاسی بی نظیرند و محیط را برای علاقه مندان وهمی و پر از هیجان می سازند.

اگر به سواحل هندورابی تنها به قصد تفریحات آبی مراجعه می‌کنید اصلا نگران نباشید چرا که کلوپ تفریحات دریایی هندورابی، تفریحات را برای شما و همراهانتان جذاب و سرگرم کننده می کند. برای مثال غواصی در هندورابی این تجربه را به نوعی دیگر برای شما رقم می‌زند . سواحل کم عمق و زلال هندورابی فضای روشن و مناسبی را برای غواصی فراهم نموده است.

همچنین تفریحات دیگری چون جت اسکی، موتور سواری در سواحل، سافاری و … از جمله تفریحات هیجان انگیز هندورابی هستند که می‌توانید هر کدام از آنها را در کلوپ تفریحات دریایی انجام دهید و حسابی لذت ببرید. از دیگر جاذبه‌های تاریخی و مکان های دیدنی جزیره هندورابی می‌توان به آب انبار جزیره اشاره کرد. این آب انبار از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و تنها منبع جمع آوری آب شیرین جزیره به حساب می‌آید. این آب انبار آب باران را برای مصرف اهالی جزیره جمع می‌کند و در سال های کم بارش مورد استفاده اهالی قرار می‌گیرد.

هندورابی

حقایق جالب در مورد جزیره هندورابی

هندورابی شاید به اندازه جزیره کیش، قشم و هرمز شناخته شده نباشد اما از نظر زیبایی، هیچ چیزی کمتر از دیگر جزایر معروف و شناخته شده ایران ندارد و تمام زیبایی‌هایش را در آرامش تقدیم مسافران می‌کند. در ادامه به چند حقایق جالب در رابطه با هندورابی می‌پردازیم:

  • جزیره هندورابی بین جزیره کیش و جزیره لاوان قرار  دارد و فاصله دریایی آن تا کیش تنها ۲۸ کیلومتر است.
  • از هندورابی به عنوان ابرون یاد شده است. هلندی‌ها هم در سال ۱۶۴۵ نام این جزیره را هورن گذاشته‌اند. براساس یک افسانه محلی، هند و رابی اسم یک زوج عاشق بوده که به این جزیره آمدند و در کنار هم زندگی کردند.
  • هندورابی حدود ۲۰۰ نفر ساکن دارد که اکثر آنها ماهیگیر هستند و به زبان عربی صحبت می‌کنند. جالب است بدانید که در هندورابی پاسگاه پلیس، مدرسه و درمانگاه هم وجود دارد.
  • جزیره هندورابی تنها ۲۳ کیلومتر مساحت دارد و از شمال تا جنوب آن تنها ۴ کیلومتر راه است و  برعکس جزیره‌هایی چون هرمز و هنگام، در هندورابی خبری از صخره‌های بلند نیست و چیزی از این قبیل به چشم نمی‌خورد.  
  • دسترسی به هندورابی از طریق قایق ‌های موجود در اسکله‌ ماهیگیری کیش امکان پذیر است. از کیش تا هندورابی نزدیک به ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه زمان می‌برد که برخی بر این باورند که از کیش به هندورابی رفتن نیاز به هماهنگی با مسئولین مناطق آزاد دارد و گاهی به راحتی صورت نمی‌گیرد.
  • نزدیک‌ترین بندر برای دسترسی به هندورابی، بندر چیروئیه در بندر لنگه است. شما از این بندر با قایق‌های موتوری  می‌توانید در مدت زمان ۲۰ دقیقه خودتان را جزیره هندورابی برسانید.
  • تنوع جانوری در این جزیره بسیار زیاد است. برای مثال در سواحل شمالی هندورابی مرجان، شاهین و باز هم دیده می‌شود، اما تنوع ماهی‌ها و آبزیان در جزیره به مراتب بیشتر است. جراح ماهیان، تن ماهیان دم زرد، یونیک، پیکاسو، ملوان و طوطی ماهیان از جمله ماهیان موجود در این جزیره هستند.
  • قسمت‌های شمالی این جزیره کم عمق‌تر از قسمت های دیگر منطقه هستند. عمق این نقطه بین ۵ تا ۸ متر است، در حالی که سواحل شرقی و جنوبی بین  ۸ تا ۱۸ متر عمق دارند. پس بهتر است سواحل شمالی را برای غواصی و شنا انتخاب کنید. اما باید  بدانید که تنها در سواحل شرقی هندورابی، شانس دیدن ستاره ماهی‌ها را خواهید داشت.
  • آب جزیره از چاه یا از آب انبارها تامین می‌شود پس اگر قصد سفر به جزیره هندورابی دارید آب کافی برای خوردن همراه داشته باشید تا با مشکل مواجه نشوید. جزیره هندورابی، تنها یک سوپرمارکت دارد و با اینکه خوراکی های متنوعی ندارد اما سعی کنید برای کمک به اقتصاد منطقه، خریدهایتان را از آنجا تهیه کنید.
  • یکی از جاذبه‌های این جزیره تماشای تخم گذاری لاک پشت‌ هاست که از نیمه اسفند تا نیمه خرداد انجام می‌شود. در بقیه مواقع سال هم مسافران تور کیش سفر یکروزه به هندورابی را انتخاب می‌کنند ولی به خاطر شرجی بودن و دمای بالای هوا در تابستان، کمتر کسی برای گردش پا به این جزیره می‌گذارد.   
  • جالب است بدانید بیشتر مسافران هندورابی را اکوتوریست‌ها تشکیل می‌دهند و برای کمپ کردن به سراغ این جزیره آرام می‌آیند. لازم به ذکر است که از سال ۱۳۹۳ اکوتوریسم، طرح ساخت هتل، رستوران و امکانات تفریحی در جزیره هندورابی، در دستور کار قرار گرفته است. برای مثال در سال ۱۳۹۶ فرودگاه این جزیره هم افتتاح شده است؛ و خط هوایی بین کیش و هندورابی برقرار بوده و با دو هواپیمای سبک در عرض ۱۲ دقیقه، مسافران را به فرودگاه هندورابی می‌رساند.
  • جزیره هندورابی یک رستوران دارد که بهترین ماهی و میگو را سرو می‌کند. برای کمک به شرایط اقتصادی ساکنان منطقه حتما یک وعده لذیذ در این رستوران که کنار کلوپ تفریحات دریایی قرار دارد نوش جان کنید و از طعم بی نظیر ماهی و میگو تازه لذت ببرید.

سخن نهایی

اکثر ایرانیان با جزیره کیش آشنایی دارند و برای تعطیلاتشان سفر به کیش را در برنامه گردش خود قرار می دهند. جزیره کیش با داشتن بهترین هتل‌های کیش، بهترین مراکز خرید کیش و دیگر موارد، در رده شهرهای لوکس قرار دارد و به دلیل قرارگیری در منطقه آزاد، از تمام نقاط دنیا مسافران و گردشگران تور کیش را به سمت خود جذب می‌کند. با این حال اگر از سمت غرب جزیره کیش تنها ۳۰ کیلومتر قایقرانی کنید، به جزیره متضاد با تمام آنچه که در کیش دیده‌ای خواهید رسید. جزیره ای که شاید در نگاه اول شبیه به یک منطقه متروکه به نظر بیاید و دور افتاده به نظر برسد؛ اما با سفر به هندورابی پا به دنیای متفاوتی از جزیره های توابع کیش، خواهید گذاشت. بیشتر گردشگرانی که سفر به کیش را تجربه می‌کنند، می توانند با یک قایق خود را به این جزیره برسانند. اما برای دسترسی به جزیره هندورابی نیاز نیست حتما در تورهای کیش شرکت کنید. شما می‌توانید در استان هرمزگان به سمت بندر چیروئیه حرکت کرده و با گذراندن یک مسیر دریایی ۹ کیلومتری، قایق سواری کنید و خودتان را به جزیره زیبای هندورابی برسانید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.