چگونه از کیش به قشم سفر کنیم؟

جزیره کیش
۳.۸/۵ - (۱۴ امتیاز)
کیش و قشم به عنوان دو جزیره خارق‌العاده در دل دریای خلیج فارس، همیشه یکی از مقصدهای گردشگری برای گردشگران جنوب کشور بوده است. از سویی گردشگران و مسافران تور کیش همیشه برای سفر از کیش به قشم وسوسه می‌شوند؛ چون می‌خواهند علاوه بر کیش، لذت حضور در یکی دیگر از زیباترین جزیره‌های جنوب را نیز تجربه کنند. البته برای بسیاری از گردشگران سوال است که «چگونه می‌توان از کیش به قشم رفت؟». در این نوشته از مجله کیش بوک می‌خواهیم هر آنچه درباره سفر از کیش به قشم لازم دارید را به شما بگوییم. همچنین مسیرهای دریایی و زمینی و همین‌طور فاصله و زمان سفر از کیش به قشم را برای شما تشریح کرده‌ایم.

پرسش و پاسخ:

آیا امکان سفر از کیش به قشم و برعکس برای گردشگران وجود دارد؟
بله. در حال حاضر می‌توانید از مسیر دریا یا ترکیبی از مسیر دریایی و زمینی، بین دو جزیره کیش و قشم رفت‌وآمد کنید. البته این مسیر معمولا کوتاه نیست؛ و بنابر نوع مسیر انتخابی حدود ۷ تا ۱۲ ساعت را باید به این سفر اختصاص دهید.
بهترین انتخاب برای رفتن به قشم از کیش کدام است؟
در این مسیر با کشتی از کیش به بندر چارک رفته، از آنجا و از مسیر زمینی به بندر پل رفته و در نهایت از بندر پل با کشتی به قشم می‌روید. این مسیر به دلیل تعداد زیادی کشتی‌های سرویس‌دهنده و امکان حمل خودرو با کشتی ماشین‌بر، بهترین انتخاب است. همچنین اگر با هواپیما به کیش آمده‌اید؛ سفر دریایی با لنج از کیش به قشم انتخاب خوبی خواهد بود.
آیا بازدید از قشم ارزش سفر از کیش به این جزیره را دارد؟
اگرچه جزیره کیش دارای انواع جاذبه‌های گردشگری و تفریحی است؛ اما جزیره قشم شما را به دنیای متفاوتی دعوت می‌کند. اگر به دنبال تجربه فضایی متفاوت از جزیره کیش هستید؛ سفر به قشم را از دست ندهید.

سفر به کیش

فاصله کیش تا قشم از مسیر دریایی و زمینی چقدر است؟

در ابتدا بد نیست مسیر خشکی‌های هرمزگان به جزیره کیش را بدانید. مسیرهای دریایی از خشکی‌های استان هرمزگان به کیش دو موردند: اولی از بندر چارک به کیش و دومی از بندر آفتاب به کیش. البته سفر از بندر چارک به کیش و بالعکس بیشتر انجام می‌شود؛ چراکه بندر چارک به بندرعباس نزدیک‌تر است.

از طرفی بندر چارک به هر دو شناور مسافربری و شناورهای لندینگ کرافت مجهز است. لندینگ کرافت‌ها ویژه انتقال بارند؛ و در واقع در مورد سفرهای گردشگری وظیفه حمل خودروی مسافران را عهده‌دار می‌شوند. اما بندر آفتاب به لحاظ شناور مسافربری محدودیت دارد؛ و اغلب فقط شناورهای لندنیگ کرافت از آن به سمت جزیره کیش و بالعکس در حال حرکت هستند.

مسیر پیشنهادی اول برای سفر از کیش به قشم

با این تفاصیل اگر در نظر بگیریم که شما قصد دارید مسیر کیش به قشم را این‌گونه طی کنید: ابتدا از طریق مسیر دریایی از کیش به بندر آفتاب، سپس از طریق مسیر زمینی از بندر آفتاب به بندر پل (به‌عنوان متداول‌ترین بندر برای سفر به قشم) و در نهایت از بندر پل به قشم از طریق مسیر دریایی؛ می‌توانید فاصله‌های کیش تا قشم را نیز به صورت زیر تخمین بزنید:
فاصله کیش تا بندر آفتاب، از مسیر دریاییِ بندرآفتاب به کیش ۳۵ کیلومتر است. فاصله بندر آفتاب تا بندر پل ۲۳۰ کیلومتر است. در نهایت فاصله بندر پل تا لافت در قشم به‌عنوان نزدیک‌ترین مسیر ۱۴ کیلومتر است. در نتیجه باید گفت که مجموع مسافت مسیر دریایی و زمینی کیش (از طریق بندر آفتاب) تا قشم ( تا بندر لافت) ۲۸۰ کیلومتر است.

مسیر پیشنهادی دوم برای سفر از کیش به قشم

اگر در نظر بگیریم که بخواهید از کیش به بندر چارک بروید؛ و بعد از بندر چارک و با طی مسیر زمینی خود را به بندر پل برسانید. از بندر پل می‌توانید به سمت لافت در قشم بروید. در این روش مسیر شما کمی کوتاه‌تر می‌شود؛ چون از کیش تا بندر چارک حدودا ۳۲ کیلومتر است. در نتیجه مجموعه مسافت مسیر دریایی و زمینی کیش (از طریق بندر چارک) تا قشم (تا بندر لافت) در این روش ۲۷۵ کیلومتر است. مسئله مهم اما زمان رسیدن از کیش به قشم از دو مسیر بالاست؛ که در بخش بعدی به آن پرداخته‌ایم.

سفر از کیش به قشم
 

چقدر طول می‌کشد از طریق مسیر دریایی و زمینی از کیش به قشم برسیم؟

اگر با شناور مسافربری از کیش تا بندر چارک سفر کنید؛ بین ۱.۵ تا ۲.۵ ساعت در مسیر خواهید بود. اگر هم با شناورهای لندنیگ کرافت مسیر را طی کنید؛ بین ۲.۵ تا ۳ ساعت در مسیر هستید.
در نهایت اینکه اگر از طریق لندینگ کرافت‌های مسیر کیش تا بندرآفتاب بخواهید بخش اول سفر را طی کنید؛ حدودا ۲.۵ تا ۳ ساعت و یا شاید کمی بیشتر از ۳ ساعت در مسیر باشید. همچنین مسیر زمینی از بندر چارک تا بندر پل بین ۲.۵ تا ۳ ساعت طول می‌کشد.
پس اگر قصد سفر از کیش به قشم را دارید؛ از قبل تصمیم‌تان را درباره سفر دریایی-زمینی و آوردن یا نیاوردن ماشین شخصی مشخص کنید. رسیدن به مقصد بندر لافت در قشم از بندر پل هم بین ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه زمان می‌برد. پس در مجموع رفتن از کیش به قشم از طریق مسیر دریایی و زمینی حدودا ۷.۵ ساعت طول می‌کشد.

چقدر طول می‌کشد از طریق مسیر دریایی و با کشتی از کیش به قشم برسیم؟

فاصله کیش تا قشم از مسیر دریایی حدودا ۲۲۵ کیلومتر است. قبلا که گردشگران با کشتی سانی از کیش به قشم می‌رفتند؛ سفرشان حدود ۱۰ الی ۱۲ ساعت طول می‌کشید. متاسفانه در حال حاضر کشتی سانی فعالیت ندارد.
البته هنوز هم سفر دریایی از کیش به قشم با لنج انجام می‌شود؛ که مدت‌زمان سفر بستگی به سرعت لنجی دارد که با آن سفر می‌کنید. در نتیجه این مسیر می‌تواند بین ۷ تا ۱۰ ساعت متغیر باشد.
برخی هم با قایق‌های تندرو، مسیر دریایی کیش تا قشم را طی می‌کنند؛ که مسلما در کوتاه کردن زمان سفر موثر است. البته بحث امنیت مسیر هم مهم بوده و نباید با هر قایق تندرویی سفر کرد.

سواحل قشم

سفر از کیش به قشم با کشتی سانی

این کشتی در حال حاضر فعالیتی ندارد؛ اما در گذشته کشتی زیبای سانی مسافران را بین کیش و قشم جابه‌جا می‌کرد. این کشتی ۹ طبقه، با ۱۷۶ متر طول و ۲۳ متر عرض، علاوه بر حس امنیت برای مسافران در طول مدت سفر، احساس حضور در یک شهر متحرک در دل دریا را فراهم می‌نمود.
سفر با کشتی سانی از کیش به قشم حدودا ۱۱ ساعت طول می‌کشد. اگر همه جا زمان طولانی سفر برای مسافران آزاردهنده است؛ در کشتی سانی این زمان تماما لذت است. چون این کشتی کتابخانه و اتاق مطالعه، فضای بازی برای کودکان، دو سالن سینما، سالن همایش و یک آشپزخانه برای پخت انواع غذاها در خود دارد.
از سالن همایش و حتی از عرشه این کشتی برای راه‌اندازی برنامه‌های مفرح و سرگرم‌کننده برای گردشگران استفاده می‌شده است. یک مورد دیگر اینکه هنگام سفر با کشتی، نگاه کردن به افق دریا و پهنه اقیانوسی آن، یکی از زیبایی‌های سفر از کیش به قشم است.
نکته مهم دیگر درباره این کشتی عظیم توانایی حمل هم‌زمان ۳۵۰ ماشین است. این یعنی کسانی که با ماشین شخصی به کیش سفر می‌کنند به‌راحتی می‌توانند ماشین خود را با کشتی سانی به قشم منتقل کنند.
در پایان تاکید کنیم کشتی سانی فعلا سفر از کیش به قشم و بالعکس را انجام نمی‌دهد؛ و در مسیر کیش دبی فعال است. اما اگر دوباره شروع به کار کرد حتما سفر دریایی از کیش به قشم با کشتی سانی را در لیست خود قرار دهید.

سفر از قشم به کیش

برای سفر از قشم به کیش همان مسیرهایی که در بالا ارائه دادیم را می‌توانید در مسیر برگشت طی کرده تا از جزیره قشم به جزیره زیبای کیش برسید.
مسافت و زمان سفر هم به همان شکل خواهد بود. با این تفاوت که وقتی بخواهید از قشم سفر خود را آغاز کنید؛ مسلما تعداد شناورهای کمتری در هر روز از جزیره قشم به سمت بندر پل حرکت می‌کنند. چون قشم نسبت به کیش، جزیره کم رفت‌وآمدتری برای گردشگران است.

جزیره قشم

سفر هوایی از کیش به قشم و بالعکس

هیچ گزینه‌ای برای سفر با هواپیما از کیش به قشم در دسترس نیست. چون هیچ کدام از دو فرودگاه در بین مقصدهای پروازی خود جزیره‌های کیش و قشم را نیاورده‌اند. اما اگر شما قصد دارید که اول به قشم و بعد به کیش سفر کنید؛ می‌توانید بلیط پروازهای مستقیم به قشم را از اکثر نقاط ایران تهیه کنید. برای مثال از تهران به قشم سفر کرده و بعد به سمت کیش بروید.
یک انتخاب دیگر پرواز از کیش به بندرعباس است. بعد از آن هم می‌توانید از بندرعباس تا بندر پل را زمینی و بعد از بندر پل تا بندر لافت را با شناور طی کنید. این شکل سفر از این لحاظ جذاب است که در یک سفر، سه روش در مسیر بودن را تجربه می‌کنید.

هزینه سفر از کیش به قشم

اگر قصد دارید با ماشین شخصی به کیش سفر کنید؛ باید بدانید که انتقال ماشین از بندر چارک به کیش ۴۵۰ هزار تومان و انتقال ماشین از کیش به بندر چارک ۱۷۰ هزار تومان برای شما آب خواهد خورد.
این هزینه مربوط به اقامت پنج روزه شما در کیش است؛ و به ازای هر روز اضافه‌ای که در کیش اقامت داشته باشید؛ ۷۰ هزار تومان هم باید به هزینه قبلی بیفزایید.
هزینه عوارض هم ۲۵ هزار تومان است. همچنین برای سفر از چارک به کیش هم هزینه برای هر نفر حدود ۵۰ هزار تومان خواهد بود. درباره بندر پل به بندر لافت در قشم هم هزینه‌ها به دلیل مسافت کمتر، تا حدودی کمتر خواهد شد.

سفر به قشم

آیا ترکیب سفر کیش و قشم ایده خوبی است؟

همه چیز به شما بستگی دارد. در واقع عوامل زیادی در تصمیم نهایی برای ترکیب سفر کیش و قشم با یک‌دیگر موثر هستند. ما این عوامل را در چهار گروه اصلی تقسیم کرده‌ایم. ارزشمندی بازدید از قشم، به‌صرفه بودن سفر ترکیبی، زمان‌بندی مناسب و هم‌سفران خوب، عواملی هستند که فکر کردن به آنها در تصمیم نهایی شما موثر خواهد بود.

ارزشمندی بازدید از قشم

همان‌طور که پیش از این اشاره کردیم؛ بازدید از قشم از نظر ارزشمندی تجربه سفر، چیزی کمتر از کیش ندارد. حتی برای برخی افراد جاذبه‌های قشم به دلیل فضای بکرتر آن بیشتر است. بنابراین اگر می‌خواهید بدانید تحمل زحمت سفری چند ساعته از کیش به قشم، ارزش بازدید از این جزیره را دارد یا خیر، با اطمینان به شما می‌گوییم که حتما همین‌طور است. بد نیست بدانید که وسعت جزیره قشم ده برابر جزیره کیش است. این وسعت بالا نیز موجب شده تا جاذبه‌های طبیعی بیشتری در این جزیره در دسترس شما باشد. اما اگر هنوز هم در این مورد تردید دارید؛ خالی از لطف نیست که در ادامه به چند جاذبه گردشگری محبوب قشم نگاهی بیندازید.

۱. دره ستارگان. به عنوان اولین مکان دیدنی قشم، شما را به بازدید از دره ستارگان دعوت می‌کنیم. دره ستارگان منطقه‌ای دشت‌مانند و وسیع است؛ که به دلیل کوه‌های خاص و متفاوت خود، مشهور شده است. در واقع شکل کوه‌ها و صخره‌ها در این دره شبیه به حالت متداول آن در سایر نقاط ایران نیست. از نظر علمی، جنس سنگ‌ها و بارش‌های متوالی در طی هزاران سال باعث این اشکال خاص و زیبا شده است. هرچند بومیان این منطقه افسانه‌های زیادی درباره علت وجود این اشکال خاص دارند؛ که به داستان‌های جن و پریان شباهت دارد. همچنین طبیعت این دره جایی بسیار زیبا برای عکاسی و ثبت تصاویر جذاب است.

۲. قلعه پرتغالی‌ها. این قلعه در سال ۱۵۰۷ میلادی و توسط دریانوردان پرتغالی ساخته شده است. «آلفونسو دو آلبوکرکی» دستور ساخته آن را داده و این قلعه و سایر قلعه‌های ساخته شده توسط نیروی دریایی پرتغال در آن سال‌ها، موجب سیطره پرتغالی‌ها به خلیج فارس در طی بیش از یک قرن بعد از آن شده است. در دهه هفتاد هجری شمسی بود که تعدادی از کاوشگران ایرانی توانستند آثار قلعه پرتغالی‌ها را یافته و آن را از زیر خاک بیرون بکشند. متاسفانه این قلعه در جریان زلزله سال ۱۳۷۹ تا حدودی آسیب دید؛ اما هنوز هم آثار جذاب بسیاری در آن برای علاقمندان بناهای تاریخی وجود دارد. این قلعه محلی برای نگهداری مهمات و در واقع پشتیبانی نیروهای جنگی پرتغالی بوده است.

۳. جنگل حرا. اگر به جاذبه‌های طبیعی علاقمند باشید؛ تماشای جنگل حرا در قشم را از دست نمی‌دهید. این جنگ‌ها در دل دریا قرار گرفته‌اند؛ و با جذر و مد آب، شاخه‌های آن از آب خارج شده و منظره‌ای بدیع و تماشایی می‌سازند. البته این جنگل‌ها در چهار منطقه دیگر از جنوب ایران نیز می‌رویند؛ با این وجود دیدن جنگل حرا در طول سفر به قشم را توصیه می‌کنیم. این جنگل‌ها با وسعتی بیش از ۸۵ هزار هکتار، به عنوان منطقه حفاظت شده و میراث طبیعی ایران شناخته می‌شوند.

۴. ساحل نقره‌ای. اگر می‌خواهید یکی از زیباترین سواحل ایران را ببینید؛ ساحل نقره‌ای در قشم را فراموش نکنید. دلیل شهرت این ساحل، شن‌های نقره‌فام و براق آن است. این شن‌ها در روز ساحلی جذاب و زیبا را به نمایش گذاشته و در شب با بازتاب نورهای موجود، همچون نگینی درخشان خودنمایی می‌کنند. در واقع پلانکتون‌ها و صدف‌های دریایی موجود در این ساحل، علت اصلی این درخشش هستند.
به‌جز موارد گفته شده، در صورت سفر از کیش به قشم، می‌توانید در این جزیره از جاذبه‌هایی دیگری مانند تنگه چاهکوه، روستای لافت، جزیره هنگام، جزایر ناز، غار خربس، ژئوپارک قشم، بازار درگهان، دره تندیس‌ها، سیتی سنتر قشم، درخت انجیر معابد، پارک کروکودیل، کارگاه لنج سازی گوران، غار نمکدان، روستای شیب دراز و مقبره بی‌بی مریم نیز بازدید کنید.

سفر کیش و قشم

به‌صرفه بودن سفر ترکیبی

طبیعتا اگر سایر شرایط مهیا باشد؛ سفر از کیش به قشم و بازدید از این جزیره به عنوان مقصد گردشگری دوم، از نظر اقتصادی انتخابی به‌صرفه است. به‌خصوص اگر از راه دور (مثلا شهرهای نیمه شمالی ایران) و با خودروی شخصی به جزیره کیش آمده باشید؛ رفتن به قشم را نیز به شما توصیه می‌کنیم. همچنین بهتر است بدانید که خرید از قشم در مقایسه با کیش ارزان‌تر است. بنابراین اگر خرید در سفر از تفریحات مهم شماست؛ بازدید و خرید در بازار درگهان قشم را فراموش نکنید.

زمان‌بندی مناسب

داشتن زمان‌بندی مناسب، شرط دیگری است که سفر به جزیره قشم را از کیش منطقی می‌کند. فراموش نکنید که بازدید از همه جاذبه‌های گردشگری کیش در یک، دو یا حتی سه روز امکان‌پذیر نیست. بنابراین اگر فرصت شما برای سفر، کمتر از یک هفته است؛ توصیه می‌کنیم به حضور در یکی از جزایر کیش یا قشم بسنده کنید. اما اگر می‌توانید حداقل ده روز را در سفر باشید؛ فاصله ۷ تا ۱۰ ساعته میان این دو جزیره، ارزشش را دارد. به هر حال این شما هستید که باید درباره این موضوع، پیش از آغاز سفر تصمیم بگیرید.

هم‌سفران خوب

در نهایت توصیه می‌کنیم شرایط و نظر هم‌سفران خود را نیز جویا شوید. فراموش نکنید که در اغلب اوقات و با طولانی شدن سفر، برخی افراد خسته شده و ممکن است با گروه ناسازگار شوند. همین مسئله کافی است؛ تا نتوانید از مقصد دوم خود به‌خوبی لذت ببرید. از سویی جاذبه اصلی قشم در مقایسه با کیش، به طبیعت خاص آن و فضای بومی آن محدود می‌شود. در نتیجه اگر هدف شما از سفر به جنوب ایران، تنها تفریحات آبی و سرگرمی‌های مشابه است؛ سفر به قشم، چیزی فراتر از سفر به کیش نخواهد داشت.

حرف آخر

سفر دریایی یا ترکیبی از سفر دریایی و زمینی، بسیار هیجان‌انگیز و خاطره‌ساز خواهد شد. پس اگر تا به حال با شناور سفر نکرده و لذت حضور در بندر و سوارشدن به شناور و لنج را تجربه نکرده‌اید؛ این تجربه جذاب را از دست ندهید. در ضمن وقتی با یک فاصله کوتاه حضور در کیش و قشم را تجربه کنید؛ با وجود اینکه جاذبه های گردشگری کیش بسیار متنوع است؛ با سفر به قشم حتما دو دنیای مختلف با جاذبه‌های متفاوت را به خودتان هدیه داده‌اید.
پیشنهاد آخر هم این که سفر از چارک به کیش را به سفر از بندر آفتاب به کیش ترجیح دهید. چون تعداد شناورهایی که از کیش به بندر چارک و بالعکس رفت‌وآمد می‌کنند بیشتر بوده و همچنین این شناورها معمولا سرعت بیشتری دارند.
در نهایت لازم به ذکر است که در صورتی که بدون ماشین به کیش سفر کرده‌اید؛ برای گشت‌وگذار راحت‌تر در کیش می‌توانید به سراغ سرویس‌های اجاره خودرو کیش بروید؛ و خاطره بهتری از سفرتان داشته باشید.

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.