چگونه از کیش به قشم سفر کنیم؟

جزیره کیش
۳.۸/۵ - (۱۴ امتیاز)
کیش و قشم به عنوان دو جزیرۀ خارق العاده در دل دریای خلیج فارس همیشه یکی از مقصدهای گردشگری برای گردشگران جنوب کشور بوده است. گردشگران تور کیش ، همیشه برای سفر از کیش به قشم وسوسه می شوند چون می خواهند علاوه بر کیش، لذت حضور در یکی دیگر از زیباترین جزیره های جنوب را داشته باشند.البته برای تمام گردشگران سوال است که «چگونه می توان از کیش به قشم رفت؟».در این مقال از مجله کیش بوک قصدمان این است هر آنچه درباره سفر از کیش به قشم لازم دارید را به شما بگوییم پس مسیرهای دریایی و زمینی و همینطور فاصله و زمان سفر از کیش به قشم را برای شما ارائه خواهیم داد.

فاصله کیش تا قشم از مسیر دریایی و زمینی چقدر است؟

مسیرهای دریایی از خشکی‌های استان هرمزگان به کیش دو موردند: ۱. بندر چارک به کیش  ۲. بندر آفتاب به کیش. سفر از چارک به کیش و بالعکس بیشتر انجام می‌شود چون بندر چارک به بندرعباس نزدیک‌تر است.

از طرفی بندر چارک هم شناور مسافربری دارد و هم شناورهای لندینگ کرافت. لندینگ کرافت ها ویژه انتقال بارند و در واقع در مورد سفرهای گردشگری وظیفه حمل خودروی مسافران را عهده دار می شوند.
بندر آفتاب اما به لحاظ شناور مسافربری محدودیت دارد و اغلب یا فقط شناورهای لندنیگ کرافت از آن به سمت جزیرۀ کیش و بالعکس در حال حرکتند.

حالا در نظر بگیریم که شما قصد دارید مسیر کیش به قشم را این‌گونه طی کنید: از طریق مسیر دریایی از کیش به بندر آفتاب، از طریق مسیر زمینی از بندر آفتاب به بندر پل به‌عنوان متداول‌ترین بندر برای سفر به قشم و در نهایت از بندر پل به قشم از طریق مسیر دریایی.
فاصله کیش تا بندر آفتاب از مسیر دریاییِ بندرآفتاب- کیش ۳۵ کیلومتر، فاصله بندر آفتاب تا بندر پل ۲۳۰ کیلومتر و در نهایت فاصله بندر پل تا لافت در قشم به‌عنوان نزدیک ترین مسیر هم ۱۴ کیلومتر است.

در نهایت باید گفت که مسیر دریایی و زمینی کیش (از طریق بندر آفتاب) تا قشم ( تا بندر لافت) ۲۸۰ کیلومتر است.

اگر در نظر بگیریم که بخواهید از کیش به چارک بروید و بعد از چارک از مسیر زمینی خود را به بندر پل برسانید و بعد از بندر پل به سمت لافت در قشم بروید، آنگاه مسیر شما کمی کوتاه تر می شود چون از کیش تا چارک حدودا ۳۲ کیلومتر است. پس مسیر دریایی و زمینی کیش(از طریق بندر چارک) تا قشم( تا بندر لافت) ۲۷۵ کیلومتر است. مسئله مهم اما زمان رسیدن از کیش به قشم از دو مسیر بالاست که در بخش بعدی به آن پرداخته ایم.

سفر به کیش

چقدر طول می کشد از طریق مسیر دریایی و زمینی از کیش به قشم برسیم؟

اگر با شناور مسافربری از کیش تا بندر چارک سفر کنید، بین ۱.۵ تا ۲.۵ ساعت در مسیر خواهید بود. اگر هم با شناورهای لندنیگ مسیر را طی کنید بین ۲.۵ تا ۳ ساعت در مسیر هستید.

در نهایت اینکه اگر از طریق لندینگ کرافت های مسیر کیش تا بندرآفتاب بخواهید مسیر اولیه سفر را طی کنید حدودا ۲.۵ تا ۳ ساعت و یا شاید کمی بیشتر از ۳ ساعت در مسیر باشید.

پس اگر قصد سفر از کیش به قشم را دارید، از قبل تصمیمتان را درباره سفر دریایی-زمینی و آوردن یا نیاوردن ماشین شخصی مشخص کنید. مسیر زمینی از بندر چارک تا بندر پل بین ۲.۵ تا ۳ ساعت طول می کشد.

رسیدن به مقصد بندر لافت در قشم از بندر پل هم بین ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه زمان می برد. پس در مجموع رفتن از کیش به قشم از طریق مسیر دریایی و زمینی حدودا ۷.۵ ساعت طول می کشد.

چقدر طول می کشد از طریق مسیر دریایی و با کشتی از کیش به قشم برسیم؟

فاصله کیش تا قشم از مسیر دریایی  حدودا ۲۲۵ کیلومتر است. قبلا که گردشگران با کشتی سانی از کیش به قشم می رفتند، سفرشان حدود ۱۰ الی ۱۲ ساعت طول می کشید. کشتی سانی اما در حال حاضر فعالیتی ندارد.

در حال حاضر سفر دریایی از کیش به قشم با لنج انجام می شود که مدت زمان سفر بستگی به سرعت لنجی دارد که با آن سفر می کنید. این مسیر می تواند بین ۷ تا ۱۰ ساعت متغیر باشد.
برخی هم با قایق های تندرو، مسیر دریایی کیش تا قشم را طی می کنند که مسلما در کوتاه کردن زمان سفر موثر است. اما بحث امنیت مسیر هم مهم است و نباید با هر قایق تندرویی سفر کرد.

سفر از کیش به قشم

سفر از کیش به قشم با کشتی سانی

این کشتی در حال حاضر فعالیتی ندارد اما در گذشته کشتی زیبای سانی مسافران را بین کیش و قشم جا به جا می کرد. این کشتی ۹ طبقه با ۱۷۶ متر طول و ۲۳ متر عرض، علاوه بر حس امنیت برای مسافران در طول مدت سفر احساس حضور در یک شهر متحرک در دل دریا را منتقل می کند.

سفر با کشتی سانی از کیش به قشم حدودا ۱۱ ساعت طول می کشد. اگر همه جا زمان طولانی سفر برای مسافران آزاردهنده است در کشتی سانی این زمان تماما لذت است. چون این کشتی کتابخانه و اتاق مطالعه، فضای بازی برای کودکان، دو سالن سینما، سالن همایش و یک آشپزخانه برای پخت انواع غذاها در خود دارد.

البته که از سالن همایش و حتی از عرشه کشتی برای راه اندازی برنامه های مفرح و سرگرم کننده برای گردشگران استفاده می شده است. یک مورد دیگر اینکه نگاه کردن به افق دریا و پهنه اقیانوسی آن، اصلا خودش یکی از زیبایی های سفر از کیش به قشم را باعث می شود.

نکته مهم دیگر درباره این کشتی عظیم توانایی حمل همزمان ۳۵۰ ماشین است. این یعنی کسانی که با ماشین شخصی به کیش سفر می کنند به راحتی می توانند ماشین خود را با سانی به قشم منتقل کنند.

در پایان تاکید کنیم کشتی سانی فعلا سفر از کیش به قشم و بالعکس را انجام نمی دهد، اما اگر این کشتی دوباره شروع به کار کرد حتما سفر دریایی از کیش به قشم با کشتی سانی را در لیست سفرتان قرار دهید.

سواحل قشم

سفر از قشم به کیش

برای سفر از قشم به کیش همین مسیرهایی که در بالا ارائه دادیم را می‌توانید در مسیر برگشت طی کنید تا از جزیره قشم به جزیره زیبای کیش برسید.

مسافت و زمان سفر هم به همان شکل خواهد بود. با این تفاوت که وقتی از قشم حرکت کنید مسلما تعداد شناورهایی که در هر روز از قشم به سمت بندر پل حرکت می کنند کمتر است. چون قشم نسبت به کیش جزیره کم رفت و آمدتری برای گردشگران است.

جزیره قشم

سفر هوایی از کیش به قشم و بالعکس

هیچ موردی برای سفر با هواپیما از کیش به قشم در دسترس نیست. چون هیچ کدام از دو فرودگاه در بین مقصدهای پروازی خود جزیره های کیش و قشم را نیاورده اند. اما اگر شما قصد دارید که اول به قشم و بعد به کیش سفر کنید می توانید بلیط پروازهای مستقیم به قشم را تهیه کنید.

برای مثال از تهران به قشم سفر کنید و بعد به سمت کیش بروید.

یک مورد دیگر پرواز از کیش به بندرعباس است. بعد از آن هم می توانید از بندرعباس تا بندر پل را زمینی و بعد از بندر پل تا بندر لافت را با شناور طی کنید. اینطور سفر از این لحاظ جذاب است که در یک سفر سه شکل در مسیر بودن را تجربه می کنید.

سفر به قشم

 هزینه سفر از کیش به قشم

اگر قصد دارید با ماشین شخصی به کیش سفر کنید باید بدانید که انتقال ماشین از چارک به کیش ۴۵۰ هزار تومان و انتقال ماشین از کیش به چارک ۱۷۰ هزار تومان برای شما آب خواهد خورد.

این هزینه مربوط به ۵ روز است و به ازاری هر روز اضافه ای که در کیش اقامت داشته باشید ۷۰ هزار تومان هم باید به هزینه قبلی بیفزایید.

هزینه عوارض هم ۲۵ هزار تومان است. برای انتقال شما از چارک به کیش هم هزینه برای هر نفر حدود ۵۰ هزار تومان خواهد بود.

درباره بندر پل به بندر لافت قشم هم هزینه به دلیل مسافت کمتر، کمتر خواهد شد.

حرف آخر

سفر دریایی یا سفر دریایی و زمینی، بسیار هیجان انگیز و خاطره ساز خواهد شد. پس اگر تا به حال با شناور سفر نکرده اید و لذت حضور در بندر و سوارشدن به شناور و لنج را نداشته اید برای تجربه آن شک نکنید.

در ضمن وقتی با یک فاصله کوتاه هم حضور در کیش و هم حضور در قشم را تجربه کنید، با وجود ابنکه جاذبه های گردشگری کیش بسیار است، با سفر به قشم حتما دو دنیای مختلف را به خودتان هدیه داده اید. پیشنهاد آخر هم این که سفر از چارک به کیش را به سفر از بندر آفتاب به کیش ترجیح دهید. چون تعداد شناورهایی که از کیش به چارک و بالعکس رفت و آمد می کنند هم بیشتر است و هم این شناورها معمولا سرعت بیشتری دارند.

در نهایت لازم به ذکر است که در صورتی که بدون ماشین به کیش سفر کرده اید برای گشت و گذار راحت تر در کیش می توانید سراغ اجاره خودرو کیش بروید و خاطره بهتری از سفرتان داشته باشید.

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.