ماهیگیری در کیش

ماهیگیری تفریحی در کیش
۳.۵/۵ - (۲ امتیاز)
ماهیگیری در کیش از آن دسته تفریحاتی ورزشی است که باید کاملا اهلش باشی تا این منطقه را برای صید انتخاب کنید. ماهیگیری در ایران، بیشتر ماهیگیری تفریحی، صید در دریاچه‌ها و رودخانه‌ها را شامل می‌شود، از این رو کمتر کسانی پیدا می‌شوند که در ایران ابزار و وسایل ماهیگیری با قلاب‌های مخصوص دریا را داشته باشند.

ماهیگیری تفریحی در کیش

اما مقایسه ماجرای ماهیگیری تفریحی در دریا و به ویژه دریای آزاد با آب گرم خلیج فارس، با دریاچه و جاهایی از این دست، مانند مقایسه لیگ فوتبال ایران با لالیگای اسپانیاست. شما در دریاچه‌های ایران ماهی‌هایی با اندازه حداکثر ۱۰۰ سانتیمتر و وزن ۶ یا ۷ کیلوگرم صید می‌کنید. اما در خلیج فارس و سواحل اطراف کیش ماهی‌هایی تا ۵۰۰ کیلو هم صید می‌شود. البته ماهیگیری در کیش ابزار مخصوص خود را می‌خواهد و با قلاب و چوب ماهیگیری  در رودخانه و دریاچه نمی‌توان حریف ماهی‌های عظیم خلیج فارس شد.

چه ماهی‌هایی را می‌توان در کیش صید کرد

زندگی در کیش و همچنین سفر به این جزیره ی زیبا جذابیت های زیادی دارد، قبل از این که به ماهی‌هایی که می‌توان در کیش صید کرد، بپردازیم باید بگوییم چرا کیش برای ماهیگیری این‌قدر مناسب است. اولین دلیل آن وجود صخره‌های مرجانی تخریب نشده در این قسمت از خلیج فارس است.

دیگر ویژگی که صید ماهی را در کیش به یک تفریح خوب بدل می‌کند، دوری این جزیره از بنادر صیادی بزرگ مانند قشم و بندرعباس است. در این سواحل کشتی‌های ماهیگیری بزرگ پیدا نمی‌شوند تا دریا را از ماهی خالی کنند. کیش جایی است که در هر فصلی می‌توان در آن به صید پرداخت. این ویژگی‌ها در کنار امکان اجاره انواع شناورهای صیادی و تفریحی برای پرداختن به صید، این جزیره را به بهشت ماهیگیری تفریحی ایران بدل می‌کند.

به یاد داشته باشید کیش بندر تجاری بزرگی نیست و کشت‌های بزرگ در آن رفت و آمد نمی‌کنند و همین سبب نمی‌شود ماهی‌ها از اطراف این جزیره فرار نکنند چیزی که به هیچ وجه برای دبی صادق نیست.

ماهیگیری تفریحی در کیش

ماهی های قابل صید در کیش

از این‌ها گذشته جذابیت کیش به ماهی‎هایی است که می‌توان در آن صید کرد. تنوع این ماهی‌ها آن‌قدر بالاست که باید یک مقاله کامل را به این ماهی‌ها و روش‌های صید آنها اختصاص داد. این ماهی‌ها عبارت‌اند از:

  • تک خال
  • شهری
  • جاش
  • کافُر
  • صافی
  • تن ماهی‌ها
  • کوسه ماهی‌ها و ده‌ها ماهی دیگر

این ماهی‌ها در عمق‌های متفاوتی زندگی می‌کنند و گرفتن آنها در هر فصلی میسر نیست. اگر بخواهیم صید تفریحی ماهی را در کیش تقسیم بندی کنیم اولین دسته بندی ما بر اساس عمقی است که ماهی در آن زندگی می‌کند. شما چه در ساحل چه در آبهای کم عمق و چه در آب‌های عمیق کیش می‌توانید ماهیگیری کنید. تنوع ماهی‌ها آنقدر زیاد است که گاهی در ساحل کیش ماهی‌هایی مانند کوسه‌های غیر وحشی و بی آزار خلیج فارس را می‌بینید.

شناخت فصل صید ماهی‌ها موضوعی است که باید در کیش با تحقیق بفهمید، زیرا دمای آب، با بالا رفتن دما هوا بالا می‌رود و هر یک از ماهی‌ها، منطقه زندگی خود را بر این اساس انتخاب می‌کند. تن ماهی های عظیم خلیج هم که گاهی وزن آنها به ۵۰۰ کیلو گرم می‌رسند نیز ماهی‌های هستند که به صورت گله‌ای مهاجرت می‌کنند و در مسیر مهاجرت خود از آب‌های اطراف کیش رد می‌شوند. البته این ماهی‌ها را نمی‌توان در آب‌های کم عمق و ساحلی صید کرد.

فصل مناسب برای ماهیگیری در کیش

اما اگر بخواهیم بهترین فصل ماهیگیری در کیش را پیدا کنیم جواب من به شما فصل زمستان است. این واقعیتی است که با خنک شدن آب در زمستان و اوایل بهار ماهی‌ها اطراف جزیره به آب‌های ساحلی می‌آیند. در این فصل زیاد لازم نیست شما به آب‌های دور و عمیق سفر کنید تا در آنجا ماهی‌های ارزشمند بگیرید و گاهی با یک قایق کوچک و یک قلاب معمولی هم می‌توان ماهی‎های خوبی گرفت. البته هوای کیش هم چندان اجازه ماهیگیری با قلاب در فصل های گرم را نمی‌دهد.

ماهیگیری تفریحی در کیش را از کجا شروع کنیم

جاذبه های گردشگری کیش متنوع و مفرح است، ماهیگیری تفریحی همان طور که از اسمش پیداست کاری است برای این که از ماهیگیری لذت ببرید. پس چه ماهی بزرگی بگیرید و چه ماهی کوچکی و هر تعداد که صید کنید باز مهم لذت بردن از شرایط است که برای شما مهم است. اولین و آخرین پیشنهاد من برای یک ماهیگیری خوب رجوع به کلوپ‌های ماهیگیری تفریحی در تور کیش است.

در اینجا ابزار و شناور صیادی مناسب به شما ارائه می‌شود. همین طور پیشکسوتانی هم پیدا می‌شوند که به شما بگویند، کجای دریا را برای صید خود انتخاب کنید تا هم دست خالی برنگردید و هم دچار مشکلاتی مانند طوفان و موج‌های سنگین نشوید. در بعضی از این کلوپ‌ها حتی ناخدایی همراه با شناور در اختیار شما قرار می‌گیرد که کاملا آشنا به صید است. امیدوارم ماهی های بزرگی در صید بعدی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.