همه چیز درباره مزایای کارت کیشوندی

همه چیز درباره کارت کیشوندی

3.1/5 - (27 امتیاز)

آنچه در این مقاله می خوانید

جزیره زیبای کیش محل بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری و زندگی است. این شهر طی چند دهه اخیر، به دلیل موقعیت جغرافیایی و شرایط اقتصادی و اجتماعی خاص خود، محبوبیت زیادی در کشور ما پیدا کرده است. جاذبه های گردشگری کیش و همچنین تفریحات این جزیره نیز بسیار متنوع و جذاب است. از این رو مقصد توریستی و گردشگری بسیار خوبی برای اغلب افراد محسوب می‌شود.
شاید همین شرایط ویژه باعث شده است که افراد زیادی علاقمند به زندگی در کیش باشند. البته این جزیره قبل از رشد و توسعه خود طی چند سال گذشته، ساکنین بومی زیادی نیز داشته است. اما امروزه درصد قابل توجهی از ساکنین این شهر را مهاجرین تشکیل می‌دهند. هرچند هنوز هم در بخش‌هایی از کیش، ساکنین بومی جزیره اقامت داشته و مشغول فعالیت‌های مختلف هستند.
به‌طور کلی تمام افرادی که در این شهر زندگی و کار می‌کنند یا درس می‌خوانند؛ ساکن دائمی شهر کیش هستند و کیشوند محسوب می‌شوند. البته برای اثبات این موضوع نیاز است که برای دریافت کارت کیشوندی اقدام کنند. این افراد با دریافت کارت کیشوندی می‌توانند از مزایای خاصی بهره‌مند شوند. در این نوشته از وب‌سایت کیش بوک درباره مزایای کارت کیشوندی، قوانین، مدارک مورد نیاز و روش دریافت آن، انواع آن و فلسفه وجودی این کارت صحبت خواهیم کرد.

پرسش و پاسخ:
۱مهم‌ترین مزیت کارت کیشوندی چیست؟
ساکنان کیش با این کارت اجازه ورود به و خروج از جزیره را برای خودروی پلاک کیش خود و وسایل منزل خود خواهند داشت. همچنین استفاده از تخفیف‌های موجود در مراکز ورزشی و تفریحات کیش مزیت دیگر کارت کیشوندی است. در نهایت این کارت مانند کارت ملی، به عنوان یک اوراق هویتی در سازمان‌های مختلف شهر کیش پذیرفته می‌شود.
۲انواع کارت کیشوندی چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟
کارت کیشوندی در شش رنگ مختلف صادر می‌شود؛ که هر رنگ نشان‌دهنده روش دریافت آن کارت است. به عنوان مثال رنگ کارت کیشوندی تجار داخلی کرمی و رنگ کارت کیشوندی بومیان جزیره سبز است. در واقع این کارت‌ها از نظر مزایا تفاوتی با یک‌دیگر ندارند
۳بهترین راه دریافت کارت کیشوندی چیست؟
یافتن شغل در کیش کم‌هزینه‌ترین روش، خرید ملک پرهزینه‌ترین روش و ثبت‌نام در دانشگاه‌های کیش سریع‌ترین روش دریافت این کارت و استفاده از مزایای کارت کیشوندی است.

کارت کیشوندی چیست؟

کارت کیشوندی در واقع یک نوع کارت شناسایی است؛ که برای ساکنین و شاغلین این شهر صادر می‌شود. محتوای تمام کارت‌های کیشوندی یکسان، اما رنگ‌هایشان متفاوت است. رنگ کارت کیشوندی بستگی به نوع فعالیت و اقامت فرد دارد. این کارت توسط سازمان منطقه آزاد کیش صادر شده و دارندگان آن می‌توانند از مزایا و امکانات ارزشمند و خاصی بهره‌مند شوند.

مزایای کارت کیشوندی

به‌طور خلاصه شما با دریافت کارت کیشوندی می‌توانید از مزایای زیر بهره‌مند شوید:

 • تخفیف استفاده از خدمات مراکز ورزشی، تفریحی، تجاری و رستوران‌های کیش
 • امکان ورود و خروج خودرو با پلاک کیش با این کارت ممکن است.
 • خارج کردن لوازم و اثاثیه منزل از جزیره کیش با این کار ممکن است.
 • استفاده از خودرو مجهز به پلاک کیش در شهرهای دیگر کشور (البته مالکین این خودروها فقط می‌توانند به مدت یک ماه از سال وسیله نقلیه خود را از کیش خارج کنند.)
 • ارائه تخفیفات خاص به دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه‌های پردیس بین‌المللی، پردیس دانشگاه تهران و دانشگاه شریف
 • استفاده از این کارت به عنوان کارت شناسایی برای انجام امور اداری و استخدامی در سراسر جزیره کیش
 • شرکت در قرعه‌کشی‌های منظم برگزار شده در مراکز خرید کیش
همه چیز درباره کارت کیشوندی
همه چیز درباره کارت کیشوندی

چه کسانی ساکنین این شهر محسوب می‌شوند؟

افرادی که یکی از شرایط زیر را دارند؛ ساکن کیش قلمداد شده و مجاز به دریافت کارت کیشوندی هستند:

 • بومیان این جزیره. یعنی افرادی که خودشان یا پدر و مادرشان در این جزیره به دنیا آمده‌اند.
 • کارفرمایانی که از اداره بازرگانی سازمان منطقه آزاد کیش مجوز فعالیت اقتصادی دریافت کرده‌اند.
 • کارمندان ادارات، شرکت‌ها و ارگان‌های دولتی و غیردولتی این شهر که شغل یا محل دائمی زندگی‌شان در کیش است. این افراد علاوه بر معرفی کارفرما باید حداقل ۶ ماه در این شهر اقامت یا اشتغال داشته باشند. به این ترتیب کسانی که کار یا اقامت‌شان در شهر کیش موقتی است؛ نمی‌توانند این کارت را دریافت کنند.
 • دانشجویان مقیم این شهر که دارای مدارکی دال بر سکونت‌شان در جزیره هستند.
 • سرمایه‌گذارانی که در این شهر ملک مسکونی خریداری کرده‌اند. البته برای صدور این کارت باید ۶ ماه از تاریخ انتقال سند مالکیت گذشته باشد. در این شرایط کارت کیشوندی فقط برای صاحب سند و افراد تحت تکلف او صادر می‌شود.
 • اتباع خارجی که ثبت شرکت کرده و از اداره بازرگانی سازمان منطقه آزاد کیش مجوز فعالیت اقتصادی دریافت کرده‌اند.

سازمان منطقه آزاد کیش

تفاوت رنگ‌ها در این کارت نشانه چیست؟

همان‌طور که گفتیم کارت کیشوندی در رنگ‌های مختلفی صادر می‌شود؛ که هرکدام مخصوص یک گروه از ساکنین و شاغلین این جزیره هستند. بر همین اساس:

 • کارت سبز مخصوص افرادی است که در کیش متولد شده و بومی این جزیره محسوب می‌شوند.
 • کارت آبی برای خانواده‌هایی صادر می‌شود؛ که به دلایل مختلف به این شهر مهاجرت کرده‌اند.
 • کارت زرد برای افراد مجردی است؛ که به تنهایی در این جزیره زندگی می‌کنند.
 • کارت کرمی ویژه ساکنین متاهلی است؛ که بنا به دلایلی به تنهایی در این شهر زندگی می‌کنند.
 • کارت سفید مخصوص تجار، بازرگانان و سرمایه‌گذاران داخلی می‌باشد.
 • کارت صورتی هم برای تجار، بازرگانان و سرمایه‌گذاران خارجی صادر می‌شود.

بنابراین رنگ کارت شما می‌تواند نشان دهد که با استفاده از کدام قانون توانسته‌اید کارت کیشوندی را دریافت کنید؛ و از نظر مزایا و مسئولیت‌ها تفاوتی با یکدیگر ندارند.

سامانه کیشوندی
سامانه کیشوندی

مدارک لازم برای دریافت کارت کیشوندی

مدارک کلی برای دریافت این کارت به سه دسته مدارک هویتی، مدارک اشتغال و مدارک سکونت تقسیم می‌شوند. در ادامه با جزئیات بیشتر درباره هر دسته از این مدارک توضیحات لازم را ارائه کرده‌ایم.

مدارک هویتی

مدارک شناسایی یا همان هویتی که برای دریافت این کارت نیاز دارید به شرح زیر است:

 • کپی تمام صفحات شناسنامه (برای افراد زیر ۱۸ سال تنها صفحه اول کافی است.)
 • کپی پشت و رو از کارت ملی
 • کپی کارت پایان خدمت یا معافیت
 • عکس رنگی تمام رخ (بدون کلاه، کراوات، عینک آفتابی و موارد مشابه)
 • رضایت‌نامه محضری همسر، برای خانم‌هایی که درخواست کارت کیشوندی داشته و همسرشان در جزیره کیش ساکن نیست.

نکته: افرادی که قبل از سال ۱۳۴۲ متولد شده‌اند؛ نیازی به ارائه کارت پایان خدمت ندارند.

مدارک اشتغال

منظور از مدارک اشتغال همان مدارکی است که نشان‌دهنده حضور شما در این شهر به دلیل سرمایه‌گذاری، تجارت، کار یا تحصیل است. این موارد به شرح زیر است:

 • کپی حکم انتصاب بالاترین مقام یا نماینده قانونی با ارائه گواهی نمونه امضاء برای کارفرمایان دولتی
 • کپی قرارداد معتبر و کپی مجوز فعالیت اقتصادی از اداره بازرگانی سازمان منطقه آزاد کیش برای کارفرمایان بخش خصوصی
 • کپی گواهی اشتغال به کار با حداقل ۶ ماه سابقه، با مهر و امضاء کارفرما در کاغذ سربرگ برای کارمندان بخش خصوصی و دولتی
 • کپی گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه‌های کیش، با حداقل ۶ ماه یا یک ترم سابقه تحصیل در کیش برای دانشجویان
 • کپی سند مالکیت ملک مسکونی برای افرادی که به قصد سرمایه‌گذاری در این شهر خانه خریده‌اند. املاک تجاری برای دریافت کارت کیشوندی در نظر گرفته نمی‌شوند. در واقع صاحبان این املاک می‌تواند بر اساس موضوع فعالیت خود به راه‌اندازی کسب‌وکار و ثبت شرکت در کیش پرداخته و از آن طریق برای دریافت کارت کیشوندی اقدام کنند.
 • مدارک مربوط به ثبت شرکت و اخذ مجوز فعالیت اقتصادی از اداره بازرگانی سازمان منطقه آزاد کیش برای اتباع خارجی

مدارک سکونت

افرادی که با سکونت دائم در جزیره قصد گرفتن کارت کیشوندی را دارند نیز باید مدارک زیر را ارائه دهند:

 • کپی سند مالکیت
 • کپی اجاره‌نامه معتبر برای مستاجرین
 • کپی گواهی سکونت برای افرادی که از منازل سازمانی استفاده می‌کنند.

در نهایت افرادی که قرار است این کارت برای‌شان صادر شود؛ باید در کلاس‌های توجیهی مختلف شرکت کنند. این دوره‌ها حول‌وحوش موضوعاتی مانند فرصت‌های سرمایه‌گذاری در کیش، مقررات راهنمایی و رانندگی مربوط به مناطق آزاد، مهارت‌های زندگی در این شهر، کیش‌شناسی، فرهنگ زندگی شهری، حفظ محیط زیست و آسیب‌های اجتماعی هستند. در عمل این کارت تفاوت میان ساکنین دائمی جزیره کیش با گردشگران آن را نشان می‌دهد. در پایان این کلاس‌ها، باید در قرائت سوگندنامه کیشوندی شرکت کرده تا در نهایت این کارت را دریافت کنید.

نکته مهم: به مردان بالای ۱۸ سال که کارت پایان خدمت یا معافیت از دوره خدمت ضرورت ندارند؛ کارت کیشوندی تعلق نمی‌گیرد. همچنین افرادی که می‌خواهند به صورت فصلی در کیش حاضر شوند نیز نمی‌توانند کارت کیشوندی دریافت کنند. در نهایت اگر به کمک یافتن شغل در کیش به دنبال دریافت کارت کیشوندی هستید؛ بهتر است بدانید که اگر محل اشتغال شما دفتر مرکزی نبوده و شعبه‌ای از یک شرکت یا سازمان خارج از کیش باشد؛ نمی‌توانید برای کارت کیشوندی اقدام کنید.

نکته مهم ۲:
برای ثبت‌نام کارت کیشوندی، ساده‌ترین راه مراجعه به وب‌سایت kishvand.kish.ir است. در این وب‌سایت می‌توانید فرم‌های لازم را به‌صورت آنلاین پر کرده و درخواست خود را ارائه دهید. همچنین می‌توانید با مراجعه حضوری به آدرس سازمان خدمات شهری کیش، در خیابان مسجد خاتم تهران، مراحل ثبت‌نام خود را پیگیری کنید.

نکته مهم ۲
: برای تمدید کارت کیشوندی خود باید به سازمان منطقه آزاد کیش مراجعه کنید. همچنین اگر کارت کیشوندی شما گم شده است؛ ضروری است که در اولین فرصت موضوع را به اطلاع این سازمان برسانید. درج آگهی و اعلام مفقودی کارت در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار توزیع شده در جزیره کیش نیز، وظیفه دیگری است که به عنوان صاحب کارت مفقود شده باید انجام دهید. با انجام این موارد می‌توانید درخواست خود را برای دریافت کارت المثنی کیشوندی ارائه دهید.

فلسفه کارت کیشوندی و اخلاق کیشوندی

شاید این سوال برای شما نیز مطرح شده باشد که فلسفه وجود کارتی با نام کارت کیشوندی چیست. برای پاسخ به این سوال باید نگاهی به شرایط و وضعیت جزیره کیش بیندازید.
این جزیره از جمله مناطق آزاد اقتصادی در ایران است. معمولا مناطق آزاد اقتصادی مناطقی با استعدادهای عالی در زمینه رشد انواع کسب‌وکار هستند. در واقع فرصت‌های اقتصادی مختلف موجود در این مناطق، به دلیل هم‌جواری با مرزهای کشورهای دیگر، دسترسی به آب‌های آزاد، نزدیکی به هاب‌های حمل‌ونقل هوایی، ریلی یا دریایی و… ایجاد شده است. به همین دلیل نیز کیش از جمله نقاطی در ایران است که جمعیت شهروندان غیربومی آن با اختلاف بسیار زیادی، بیشتر از شهروندان بومی آن است.

از سویی جزیره کیش در کنار مزایای اقتصادی و پیروی از شرایط و قوانین مرتبط با مناطق آزاد تجاری، از معدود مناطق آزاد تجاری است که از نظر گردشگری نیز منطقه‌ای محبوب شناخته می‌شود. سالانه ده‌ها هزار نفر برای بازدید از جزیره کیش و استفاده از زیبایی‌های طبیعی و جاذبه‌های گردشگری آن، از سراسر ایران و بسیاری از کشورهای دور و نزدیک همسایه، وارد این جزیره می‌شوند.
بر اساس دو مورد گفته شده می‌توان گفت جزیره کیش مقصدی گردشگری و تجاری است؛ که در تمام طول سال مورد استقبال مسافران قرار می‌گیرد. بنابراین برای حفظ نظم، زیبایی، آرامش و امنیت چنین فضایی، اصول مختلفی باید رعایت شود. فلسفه صدور کارت کیشوندی، ترویج و گسترش این اصول است.
همان‌طور که پیش از این گفتیم؛ برای استفاده از مزایای کارت کیشوندی شرایط و مدارک گوناگونی را از شما درخواست می‌کنند. در صورت وجود همه مدارک نیز شما باید در دوره‌ای آموزشی شرکت کرده که در آن به هر دو بعد مسائل و فرصت‌های اقتصادی، و همچنین اصول شهروندی مسئولانه در جزیره کیش پرداخته می‌شود. در نهایت نیز باید قسم بخورید که به موارد گفته شده به عنوان اصول شهروندی در کیش پایبند هستند. بعد اول برای آشنایی ساکنین کیش با فرصت‌های پیش روی آنها در نظر گرفته شده است. همچنین مورد دوم با هدف آشنایی کیشوندان با اصول شهروندی این جزیره امن و آرام ارائه می‌شود.
به همین دلیل است که همه ساکنان دائمی کیش، دقت نظر و حساسیت بالایی در رعایت اصول شهروندی، مانند رعایت قوانین رانندگی، حفظ پاکیزگی معابر و…، توجه به اصول حفاظت از محیط زیست و… داشته و می‌کوشند تا محیط زیست خود و اطرافیان‌شان را همیشه زیبا و سلامت نگه دارند. نتیجه چنین اخلاقی در کیشوندان، لذت بردن مسافران از فضای واقعا متفاوت جزیره کیش، آرامش، پاکیزگی، زیبایی و امنیت آن است.
در نهایت بهتر است بدانید که سکونت دائمی در جزیره کیش نیازمند کارت کیشوندی نیست؛ اما اگر می‌خواهید به عنوان یک شهروند مسئول در حفظ این همه زیبایی موثر باشید؛ بهتر است برای داشتن این کارت اقدام کنید. از سویی مزایای کارت کیشوندی کاملا ارزشمند بوده و حتی انجام بعضی فعالیت‌ها، مانند ورود خروج خودروی پلاک کیش از این جزیره، بدون داشتن آن ممکن نیست. همچنین اگر به عنوان گردشگر وارد کیش شده‌اید؛ بهترین رفتار رعایت اصولی است که کیشوندان به آن توصیه کرده و آنها را رعایت می‌کنند.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *