فرودگاه بین‌المللی کیش

فرودگاه بین المللی کیش

3.5/5 - (2 امتیاز)

آنچه در این مقاله می خوانید

فرودگاه بین‌المللی کیش یک نقطه گردشگری نیست؛ اما اگر قصد سفر هوایی به جزیره کیش را داشته باشید؛ حضور در این فرودگاه و استفاده از خدمات و امکانات رفاهی آن، بخشی از سفر شما خواهد بود. از این رو بد نیست درباره کیش و تاریخچه و ویژگی‌های فرودگاه بین المللی آن بیشتر بدانید. فرودگاه بین‌المللی کیش یکی از مجهزترین و پرکارترین فرودگاه ­های ایران است.
فرودگاه کیش هر ساله پذیرای هزاران مسافری است که شیفته جاذبه­‌های گردشگری کیش، طبیعت زیبا یا تاریخ و فرهنگ آن شده‌­اند. در این مطلب کیش‌­بوک سعی داشتیم که هر چیزی درباره فرودگاه کیش لازم دارید را برای شما آماده کنیم. با ما همراه باشید تا جواب تمام سوالاتتان درباره یکی از مجهزترین فرودگاه­‌های کشور را بدانید. فرودگاه کیش با اسم رسمی فرودگاه بین‌المللی کیش شناخته می‌­شود. نام انگلیسی این فرودگاه هم با عنوان Kish International Airport به مسافران خارجی معرفی می‌­شود. اگر هم به هر دلیلی مخفف یاتا یا ایکائو فرودگاه کیش را لازم دارید باید به‌­ترتیب از KIH و OIBK برای این فرودگاه استفاده کنید.

پرسش و پاسخ:
۱شماره تلفن فرودگاه کیش چند است؟
مرکز تلفن: ۴۴۴۴۳۲۰۰-۰۷۶ و ۴۴۴۴۳۳۰۰-۰۷۶
۲آدرس فرودگاه کیش کجاست؟
هرمزگان، جزیره کیش،بلوار فرودگاه، فرودگاه بین‌المللی کیش
۳پروازهای خارجی فرودگاه کیش به چه شهرهایی پرواز میکند؟
دبی و مسقط
۴جزیره کیش دارای چند فرودگاه است؟
این جزیره دارای دو فرودگاه؛ یکی در کیش و دیگری در جزیره هندورابی است.

تاریخچه فرودگاه بین المللی کیش

حتما در تاریخچه جزیره کیش، دوران مدرنیزه کردن آن و تبدیل به آن به یک قطب گردشگری را مطالعه کرده‌اید. به‌طور خلاصه اواخر دهه ۱۳۵۰ شمسی بود که توجه شاه سابق به این جزیره جلب شد؛ و سرمایه‌گذاری‌های زیادی نیز در زمینه توسعه امکانات گردشگری آن برداشته شد. یکی از این اقدامات که در آخرین سال حکومت رژیم پهلوی بر ایران به سرانجام رسید؛ تاسیس فرودگاه بین المللی کیش بود. فرودگاهی که در نهایت در آبان ماه ۱۳۵۶ شمسی، توسط شاه و با حضور جمعی از مقامات داخلی و خارجی به صورت رسمی افتتاح شد؛ و اولین هواپیمای کنکورد مسافربری روی باند آن فرود آمد. پس از این تاریخ و در سال ۱۳۷۳ شمسی نیز، تغییراتی در باند این فرودگاه رخ داد. نصب چراغ‌های پرواز در شب در این فرودگاه، امکان استفاده از باند آن را در هر ساعت از شبانه روز ممکن کرد.

اطلاعاتی درباره فرودگاه بین المللی کیش

فرودگاه کیش یکی از مهم‌ترین، بزرگ‌ترین و شلوغ‌ترین فرودگاه‌های کشور است. فرودگاهی که تقریبا از همه شهرهای بزرگ ایران هواپیماهایی به‌صورت روزانه و هفتگی به مقصد آن پرواز می‌کنند. این فرودگاه تقریبا در مرکز جزیره و البته کمی متمایل به شرق جزیره ساخته شده است. در واقع این نقطه از جزیره را با ارتفاع حدود ۳۱ متر از سطح دریا، می‌توان مرتفع‌ترین قسمت جزیره دانست.

مساحت فرودگاه بین‌المللی کیش حدود ۹ کیلومتر مربع است؛ که تقریبا ۱۰ درصد از مساحت جزیره کیش را به خود اختصاص داده است. بنابراین با فرودگاهی مجهز و بزرگ روبرو خواهید شد. از این میزان، ترمینال‌های داخلی با ۹۵۰۰ متر مربع و ترمینال‌های خارجی با ۴۰۰۰ متر مربع، از جمله بخش‌های اصلی فرودگاه کیش هستند. همچنین این فرودگاه دارای دو باند موازی است؛ که با ۳۶۵۰ متر طول و ۴۵ متر عرض، این قابلیت را در اختیار می‌گذارد که انواع هواپیماهای کوچک و بزرگ بتوانند از آن استفاده کرده و در این باندها فرود بیایند.

فرودگاه بین المللی کیش
فرودگاه بین‌المللی کیش

همچنین مساحت پارکینگ هواپیماهای این فرودگاه ۲۰۰ هزار متر مربع است؛ و ۱۶ پارکینگ برای هواپیماها دارد. سایت هلی بورد فرودگاه با اندازه تقریبی ۳۷ هزار متربع و تعداد ۸ جایگاه پارک پوزیشن هلی‌کوپتر از دیگر ویژگی‌های این فرودگاه مجهز است. این فرودگاه بزرگ در مالکیت سازمان منطقه آزاد کیش است؛ و تحت نظارت سازمان هواپیمایی کشوری به فعالیت می‌پردازد.

اطلاعات پروازهای داخلی و خارجی فرودگاه کیش

اطلاعات پرواز فرودگاه

ما در ایران بنا به دلایل متعدد از جمله تاخیر و تعویق پروازها همیشه به اطلاعات پرواز فرودگاه­‌ها نیاز پیدا می‌­کنیم. شما می­‌توانید در قسمت اطلاعات پرواز سایت فرودگاه بین­‌المللی کیش علاوه بر مقاصد پروازی، برنامه پروازهای فرودگاه کیش را نیز دریافت کنید. اگر هم نیاز به صحبت تلفنی داشتید تلفن ۱۹۹ برای همین منظور منتظر سوالات شما خواهد بود.

برای دیدن اطلاعات پرواز سایت فرودگاه کیش روی لینک زیر کلیک کنید:

اطلاعات پرواز سایت فرودگاه بین­‌المللی کیش

برای دیدن همه پروازهای فرودگاه کیش روی لینک زیر کلیک کنید:

برنامه پروازهای فرودگاه کیش

اطلاعات پروازهای خروجی

شما همیشه این امکان را خواهید داشت که تمام اطلاعات پرواز خروجی از کیش به سایر مقصدهای مدنظرتان را در اختیار داشته باشید. بر اساس اطلاعات پرواز علاوه بر شماره پرواز و ساعت دقیق آن می‌­توانید بدانید که آیا هواپیمای شما طبق برنامه حرکت می­کند یا نه. اگر تغییراتی در برنامه پروازهای خروجی فرودگاه بین‌المللی کیش ایجاد شده باشد، حتما در سایت اعلام خواهد شد و شما دیگر نیازی نیست که خودتان را در مورد تاخیر یا تعویق ناگهانی سفر نگران کنید یا آن­که حتما با اطلاعات پرواز در تماس مستقیم قرار بگیرید.

برای دیدن اطلاعات پرواز خروجی از کیش روی لینک زیر کلیک کنید:

اطلاعات پرواز خروجی از کیش

پروازهای خروجی

بخش پروازهای بین­‌المللی یا همان پروازهای خارجی فرودگاه بین­‌المللی کیش دارای دو ترمینال است. ترمینال شماره ۱ برای پروازهای خروجی درنظر گرفته شده است. پس اگر بلیط سفر خارج از ایران را تهیه کرده‌­اید باید به ترمینال شماره ۱ فرودگاه کیش مراجعه کنید. پروازهای خروجی داخلی هم از همان ترمینال پروازهای داخلی انجام خواهد شد که اصولا از ساعت ۶ صبح تا ۲۴ شب مسافران را از مبدا کیش به سایر نقاط بدرقه می‌­کند.

پروازهای ورودی

ترمینال شماره ۲فرودگاه بین‌المللی کیش پروازهای ورودی به کیش از سایر کشورها را پذیراست. پروازهای ورودی داخل کشور نیز در ترمینال پرواز داخلی بر زمین می‌نشینند. در ضمن لیست پروازهای ورودی را هم همیشه چک کنید تا از زمان دقیق پروازها و وضعیت آنها مطلع شوید.

برای چک کردن لیست پروازهای ورودی فرودگاه کیش از لینک زیر استفاده کنید:

لیست پروازهای ورودی

پروازهای خارجی

پرواز خارجی در فرودگاه کیش از طریق ترمینال پروازهای بین­‌المللی انجام می­‌شود. این ترمینال که با وسعت ۴۰۰۰ مترمربع شامل ترمینال شماره ۱ برای پروازهای خروجی و ترمینال شماره ۲ برای پروازهای ورودی است.

فرودگاه بین المللی کیش

مسیرهای پروازی فرودگاه کیش

فرودگاه کیش یکی از پرکارترین فرودگاه­‌های داخلی کشور است. تعداد مسیرهای پروازی داخل کشور فرودگاه کیش ۲۰ مورد است. این ۲۰ مسیر تقریبا تمام سطح هوایی کشور را پوشش می­دهد. پرواز های داخلی کیش شامل شهرهای تهران، شیراز، مشهد، اصفهان، بندرعباس، یزد، همدان، ساری، کاشان، گرگان، تبریز، اهواز، کرمانشاه، رشت، سنندج، ارومیه، عسلویه، بوشهر و کرمان میشود.

مسیرهای پروازی خارج کشور فرودگاه کیش هم فعلا دو مورد است که شامل دبی و مسقط می­‌شود.

CIP فرودگاه کیش

جایگاه تشریفات اختصاصی یا همان CIP فرودگاه بین‌المللی کیش، نگین درخشنده این فرودگاه زیباست. این جایگاه برای مسافران ورودی و خروجی در دسترس است. از طرفی هم مسافران پروازهای خارجی و هم مسافران پروازهای داخلی می‌­توانند از آن استفاده کنند.

اگر شما جزو مسافران CIP در پرواز خروجی از کیش باشید، به­‌محض ورود به ترمینال فرودگاه مورد استقبال کارشناس تشریفات قرار خواهید گرفت. کارشناسان تشریفات ضمن تحویل بار شما، کارت پروازتان را هم تهیه خواهند کرد. شما تا لحظه اعلام شماره پروازتان از بلندگوهای فرودگاه، با نهایت آرامش و بدون هیچ دغدغه‌­ای از لحظه­ لحظۀ حضور در فضا لذت خواهید برد. بعد از اعلام شماره پرواز، ماشین تشریفاتی فرودگاه همراه با کارشناس تشریفات برای رساندن شما به پای پلکان هواپیما حاضر خواهد بود.
اگر جزو مسافران CIP در پرواز ورودی به کیش باشید، خودروی تشریفاتی فرودگاه به­ همراه کارشناس تشریفات پای پلکان هواپیما منتظرتان خواهند بود. بعد از آن به جایگاه تشریفات منتقل می­‌شوید تا به بهترین شکل از شما پذیرایی شود و خستگی سفر از تنتان بیرون برود. حین استراحت و پذیرایی، کارشناس پرواز در حال تحویل بار شماست تا هر زمان که خواستید شما و بارتان را تا ماشین­‌هایی که برای انتقال‌­تان آماده هستند بدرقه کند.

cip فرودگاه کیش
یکی از ویژگی­های CIP فرودگاه کیش این است که استقبال­‌کنندگان از مسافران ویژه و همچنین بدرقه‌­کنندگان‌­شان در پروازهای ورودی و خروجی می‌­توانند آنها را همراهی کنند. از طرفی امکان رزرو خدمات برگزاری جلسات در جایگاه تشریفاتی نیز برای مسافران ویژه فرودگاه بین‌­المللی کیش فراهم است. این یعنی اگر شما برای سفری کاری به کیش آمده‌­اید یا می­‌خواهید در کیش پذیرای مسافری از مقصد دیگر در جلسه­‌ای کاری باشید، می‌­توانید با بهترین امکانات پذیرایی و رفاهی جلسات را میزبانی کنید. اگر خواستید آدرس جایگاه تشریفاتی کیش را به همکاران، دوستان یا خانواده‌تان بدهید این جایگاه مثل بسیاری از فرودگاه­‌های دیگر در نزدیکی محل فرودگاه بین­‌المللی کیش واقع است. درنهایت این­که حتما ۲۴ ساعت قبل از پرواز باید خدمات CIP را رزرو کنید. البته که توجه داشته باشید چون کیش محل عبور سیاسیون است باید چک کنید که آیا ساختمان جهت استفاده آنها رزرو شده است یا خیر. این مورد به این دلیل است که CIP اعضای سیاسی دولت و نظام از سایر افراد تفکیک نشده است.

سایت فرودگاه بین ­المللی کیش

شما ممکن است بنا به دلایل مختلفی به اطلاعاتی درباره فرودگاه کیش و پروازهای آن یا امکاناتش نیاز پیدا کنید. سایت فرودگاه بین­‌المللی کیش تمام اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار خواهد داد. این سایت با دسترسی­‌های سریع و اطلاعات مختصر و مفیدش می‌­تواند به­‌عنوان یک دفترچه راهنمای کوچک عمل کند.

شماره تماس فرودگاه بین­ المللی قشم

شاید شما هم جزو آن دسته­‌ای باشید که می‌­خواهید علاوه بر سفر به کیش به یکی دیگر از زیبایی­‌های خلیج فارس یعنی جزیره قشم هم سفر کنید. چه بخواهید از هر نقطه ایران ابتدا به قشم سفر کنید و بعد به کیش برسید و چه بخواهید از قشم به سایر نقاط ایران پرواز کنید بالاخره شماره تماس فرودگاه قشم جهت پروازهای هوایی حتما لازم‌تان خواهد شد. شماره ۰۷۶۳۵۳۳۵۰۴۰ اصلی‌­ترین راهنما برای شماست. علاوه بر این شماره، سایت فرودگاه بین‌­المللی قشم هم یکی دیگر از راه­های کسب اطلاع درباره این جزیره زیبای خلیج فارس است.

آدرس فرودگاه بین­ المللی کیش

هرچند که رفت­‌و­آمد به کیش از طریق مسافرت­‌های دریایی هم انجام می­‌شود اما فرودگاه کیش اصلی‌­ترین دروازه ورود و خروج به کیش است. پس شما همیشه آدرس این دروازه‌ه­ای که آغوش کیش را به سمت حضور شما باز می­‌کند را باید داشته باشید. پیداکردن آدرس فرودگاه کیش روی نقشه[۱] بسیار ساده است چون فقط کافی است سرچ کنید فرودگاه کیش تا در بلوار فرودگاه جزیره کیش موقعیت این مجموعه وسیع را ببینید.

تاکسی فرودگاه کیش

خدمات حمل‌­و­نقل فرودگاه کیش به‌­نحوی است که شما اصلا لازم نیست نگران تاکسی پیدا کردن باشید. فرودگاه کیش ۷۶۴ تاکسی دارد که خودروهایی تمیز، با کیفیت و البته ایمن را در تمام ساعات کار فرودگاه در اختیارتان قرار می­‌دهد. به­ علاوه اگر خودروی بدون مسافر هم لازم داشته باشید می­‌توانید به دفتر اجاره خودرو فرودگاه مراجعه کنید. اگر هم احیانا مشکلی برای شما پیش آمد می­‌توانید با شماره ۱۴۱ تماس بگیرید و معضل‌تان را حل کنید.
اما اصلا نباید نگران باشید چون خیلی بعید است که با اجاره ماشین در کیش برای شما مشکلی ایجاد شود.

شرکت های هواپیمایی فرودگاه کیش

شرکت ها و ایرلاین هایی که در فرودگاه بین المللی کیش فعالیت می‌کنند، تعداد خوبی از ایرلاین ها را در برمی‌گیرند که شامل کیش ایر، هواپیمایی ایران ایرتور، هواپیمایی کارون، هواپیمایی سپهران، هواپیمایی تابان، هواپیمایی زاگرس، هواپیمایی ماهان، هواپیمایی معراج، هواپیمایی آتا، هواپیمایی کاسپین، ایران ایر، هواپیمایی آسمان، هواپیمایی قشم می‌شود.

امکانات رفاهی فرودگاه کیش

خوشبختانه فرودگاه کیش به دلیل میزبانی از مسافران این جزیره توریستی، از امکانات رفاهی مناسبی برخوردار است. وجود کافه‌ها و رستوران‌های متنوع در جزیره، صندلی‌های مناسب استراحت، فروشگاه‌های متنوع برای خرید سوغاتی و امکانات حمل‌ونقل مناسب برای رفتن از فرودگاه به نقطه مدنظر در جزیره، از جمله مواردی است که ساعاتی دلنشین را برای شما در جزیره مهیا می‌کند.

حرف آخر

در این مطلب کیش­‌بوک سعی داشتیم انواع اطلاعات کاربردی درباره فرودگاه بین­‌المللی کیش را به شما بگوییم. اگر باز هم سوالی برایتان باقی
مانده است، همین­‌جا با ما در میان بگذارید تا در سریع‌­ترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *