همه چیز درباره قوانین گمرک کیش

قوانین گمرک کیش

3.7/5 - (7 امتیاز)

آنچه در این مقاله می خوانید

گمرک کیش یک گمرک با قوانین منطقه آزاد تجاری است. در این گمرک دو واژه از هر چیز دیگری مهم تر است. یک سرزمین اصلی یعنی مابقی خاک ایران و دیگری منطقه آزاد. ورود کالا به کیش آزاد است اما خارج کردن کالا از کیش و بردن آن به سرزمین اصلی باید با پرداخت حقوق گمرکی باشد. این حقوق گمرکی برای کیش با دیگر جاهای ایران کمی متفاوت است. این تفاوت ها و انواع مقررات برای ورود خروج کالا به گمرک کیش ما را بر آن داشت مقاله‌ای مستقل درباره کیش و قوانین گمرک آن بنویسیم.

راه های ورود به گمرک کیش

این که شما از چه طریقی وارد کیش می‌شوید بسیار مهم است زیرا در تشریفات گمرک شما بسیار اهمیت دارد. در واقع در گمرک های زمینی مراحل کار اندکی متفاوت با گمرک سالن فرودگاه است.

قوانین گمرک کیش برای مسافران خارج از کشور به زبان ساده

چه از دریا و با کشتی های ماشین بر وارد کیش شده باشید یا از راه آسمان و از فرودگاه پشت پیشخوان گمرک کیش قرار بگیرید قوانین گمرک کیش یکسان است شما باید ابتدا اظهارنامه گمرکی پر کنید در این اظهارنامه کالاهایی را که وارد می‌کنید ثبت می‌کنید و بعد اگر این کالا ها در کیش به فروش برسانید باید مالیات آن را بدهید البته کالاهایی که جنبه مصرفی دارد از این قاعده مستثنی هستند. قوانین گمرکی خاصی برای آنها وجود ندارد و اگر هم آنها را در اظهارنامه خود ثبت کنید مشمول گمرک نمی‌شود مسئول گمرک آنها را از لیست خارج می‌کند.

حال شما کالاهایی با جنبه مصرف غیر شخصی به همراه داشته باشید چطور؟ کار در این حالت به این صورت است که چون کیش منطقه آزاد تجاری است شما می‌توانید تا سقف ۱۵۰ دلار کالا بدون پرداخت عوارض گمرک کیش از گمرک رد کنید قوانین گمرک کیش برای کالاهایی با ارزش تا ۵۰۰ دلار نیز به این صورت است که شما می توانید این کالا ها را با پرداخت حق گمرک از کیش وارد سرزمین اصلی کنید به شرط آن که این کالا ها جنبه شخصی داشته باشد و مشمول قوانین تجارتی نشود. کالا های غیر شخصی که بیش از این مقدار ارزش داشته باشند را نمی‌توان از کیش خارج کرد و باید تشریفا بازرگانی را برای آن انجام داد.

ورود خروج حیوانات از خارج از کشور به کیش چگونه است؟

حیوانات به خصوص اگر از خارج از کشور وارد کیش می‌شوند باید تشریفات دامپزشکی و قرنطینه را از سر بگذرانند و مجوز های ورود حیوانات دامپزشکی را بگیرند.

تا اینجای مقاله شما قوانین گمرک کیش برای مسافران خارج از کشور را خواندید حال قوانین گمرکی برای مسافران داخلی چیست.

قوانین گمرک کیش برای مسافران داخلی

برای کسانی که بدون گذرنامه و از سرزمین اصلی ایران وارد کیش می شوند قوانین تفاوت های زیادی دارد مسافران داخلی نیز باید قوانین مناطق آزاد تجاری را در کیش رعایت کنند این قوانین ار این قرار اند:

۱. مسافران باید چه در مرز های آبی یعنی بنادری که کشتی به مقصد کیش روانه می‌کنند و چه در فرودگاه کیش زمان مناسبی را برای تشریفات گمرکی در نظر بگیرند تا از هواپیما یا کشتی خود جا نمانند. این زمان در بسیاری موارد به حجم کالاهایی دارد که شما با خود به همراه دارید. ولی سعی کنید حداقل یک ساعت را برای این موضوع در نظر داشته باشید.

۲. سقف خروج کالا به سرزمین اصلی ۸۰ دلار است و شما می توانید یک بار در سال بدون پرداخت حق گمرک کیش تا این اندازه کالای غیر تجاری به سرزمین اصلی وارد کنید. اما اگر کالا های شما جنبه تجاری نداشته باشد و حالت شخصی باشد باز هم می‌توانید با پر کردن کارت سبز گمرک کیش یک بار در سال با پرداخت حق گمرکی اندک آن را به سرزمین اصلی وارد کنید.

خرید کارت سبز هم در خود سالن فرودگاه صورت می‌گیرد و قیمت آن ۷۵۰۰ تومان است به همین سادگی.

۳. توجه داشته باشید هیچ چیزی را جاساز و مخفی نکنید حتی اگر کالایی مجاز باشد زیرا نفس همین اختفای کالا موجب می‌شود کالا شما مشمول قوانین قاچاق شود و پیگرد قانونی را به همراه داشته باشد.

۴. حیوانات زنده نیز باید به هنگام ورود در گمرک ثبت شوند و اسناد دامپزشکی آنها را به گمرک کیش تحویل دهید قوانین قرنطینه برای حیواناتی که از سرزمین اصلی به کیش وارد می‌شوند نیز اعمال می‌گردد.

۵. برخی کالا ها را نمی‌توانید وارد کیش کنید و آنها را از کیش خارج کنید واردات و صادرات این گروه از کالا در همه گمرکات ایران شامل قوانین خاص است این کالا ها از این قرارند: اشیاء عتیقه و کتب خطی، سکه‌های قدیمی، آثار اصیل فرهنگی، تابلوهای نقاشی عتیقه و هر نوع اشیای تاریخی و میراث فرهنگی.

۶. خاویار یکی از محصولات کشور ماست که واردات و صادرات آن ملزم به رعایت قوانین خاص است شما می‌توانید به میزان بیش از یک کیلوگرم به ازای هر مسافر خاویار وارد کیش کنید. این مقدار خاویار نیز باید حتما مهر اداره شیلات را داشته باشد.

فرش دستبافت نیز محدودیت خاص دارد شما نمی توانید بیش از ۲۰ متر مربع به ازای هر مسافر. فرش دست‌بافت به همراه داشته باشید. محدودیتی از نظر تعداد قطعات فرش در سقف متراژ ذکر شده وجود ندارد یعنی شما می توانید ۲۰ فرش یک متر مربعی هم به همراه داشته باشید.

۷. محدودیت انتقال وجه نقد و طلا به کیش. پول نقد بیش از ۵۰۰۰ دلار نیز نباید با خود به همراه داشته باشید البته ارزهای دیگر نیز باید حداکثر معادل ۵۰۰۰ دلار باشند. طلا نیز باید به شکل زیورآلات شخصی باشد و حداکثر ۱۵۰ گرم وزن داشته باشد. نقره نیز اگر به صورت زیورآلات و ظروف باشد و حداکثر ۳ کیلوگرم به ازای هر مسافر وزن داشته باشد مجاز است مشروط بر این‌که در زمره آثار فرهنگی و تاریخی نباشد.

۸. اگر با خودرو شخصی وارد کیش می شوید به این صورت که ماشین را سوار کشتی ها خودرو بر کرده از بنادری مانند آفتاب، لنگه یا چارک به سمت کیش حرکت می‌کنید باید مراحل کابوتاژ را بگذرانید. قوانین کابوتاژ یا کران بری خودرو با ثبت خودرو شما و بازرسی گمرکی خودرو در مبدا و مقصد اسکله های کران بری انجام می‌شود و شما به کارت ماشین گواهی‌نامه و برگه عدم خلافی نیاز دارید. پس حتما این اسناد را به همراه داشته باشید

واحد کابوتاژ کیش از ساعت ۸ صبح کار خود را شروع می کند پس لطفا سر ساعت به واحد کابوتاژ بندر مبدأ مراجعه کنید و اگر از کیش به مقصد بنادر سرزمین اصلی حرکت می‌کنید حتما اسناد کابوتاژ بندر مبدأ خود را به همراه داشته باشید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *