ساکنان جزیره کیش

اشتراک گذاری این مطلب در :

Share on facebook
Share on linkedin
Share on telegram
Share on twitter
Share on whatsapp
ساکنان جزیره کیش

کیش جزیره رنگارنگ و با صفای خلیج فارس است. هر کسی که به کیش می‌رود با طیف وسیعی از جمعیت رو به رو می‌شود. ساکنان جزیره کیش یکی از متنوع‌ترین بافت‌های جمعیتی جزایر خلیج فارس را تشکیل می‌دهند. در این نوشته وب‌سایت کیش بوک می‌خواهیم درباره کیش از دیدگاه بافت جمعیتی آن نکاتی را مطرح کنیم.

کیش مرکز استان بندر لنگه است و آمار جمعیتی آن همیشه بخش اعظم جمعیت شهری این شهرستان را تشکیل می‌دهد. این آمار در سال 1395 به این شرح بوده است.

جمعیت جزیره کیش با احتساب بخش روستایی و شهری جزیره 39853 نفر بوده است. این تعداد افراد تقریبا 90% جمعیت شهرستان بندرلنگه را تشکیل می‌دهند.

شاید در استان هرمزگان یکی از متراکم‌ترین بافت‌های جمعیت شهری را همین شهر کیش داشته باشد. زیرا در ناحیه‌ای کوچک، بافت متراکم شهری سکونت دارند.

همان‌طور که گفتیم جمعیت کیش جمعیتی شهری است؛ اما در بخش سفین، که در قدیم روستایی جدا از منطقه توریستی کیش بوده است، جمعیتی روستایی زندگی می‌کرده‌اند.

مردم سفین را می‌توان اصلی‌ترین بومیان کیش دانست. این بومیان از قدیم به کار صیادی و دامداری و بعضا کشاورزی مشغول بوده‌اند؛ اما با رشد بسیار سریع کیش در این 50 ساله و گسترش این شهر به تمام سطح جزیره، این روستای کوچک کیش، به بخشی از شهر کیش بدل شد؛ و عملا الان در کیش محله‌ای وجود دارد به نام سفین.

توسعه شهری کیش جمعیت ساکن کیش را نیز دستخوش تغییر کرد. اکنون کمتر از 2% جمعیت کیش را بومیان منطقه سفین تشکیل می‌دهند. جمعیت کیش با توسعه آن بیشتر تجارت پیشگانی هستند که در این جزیره شرکت و یا مغازه دارند؛ و به کار فروش کالا و خدمات مشغول‌اند.

همین‌طور تعداد بسیاری نیز در کیش به کار خدماتی مشغولند زیرا واحد‌های خدماتی این جزیره نیازمند نیروی کار هستند که دوازده ماه سال را در آن ساکنند و می‌توانند با شرایط آب و هوایی این جزیره سازگاری یابند.

شغل جمعیت بومیان کیش هم با این توسعه تجاری تغییر کرد. برخی از بومیان کیش به سرعت توانستند وارد تجارت رایج در این جزیره شوند و با خرید و اجاره مغازه‌ای به کار خرید و فروش بپردازند. اما بیشتر صیادان این جزیره، به سرعت یا به بنادر دیگر مهاجرت کردند و یا تغییر پیشه داده و در مشاغل خرد و کوچک این جزیره به خدمات دهی به مسافران پرداختند. امروزه دیگر کیش را نمی‌توان بندری صیادی دانست و جمعیت آن هم اگر به کار صیادی مشغول باشند، بسیار اندک‌اند.

مسافران اصلی‌ترین بخش جمعیت کیش

این واقعیتی است که هر شهری که مقصد توریسم قرار می‌گیرد، بیش از جمعیت ساکنش، جمعیت بازدیدکننده و گردشگر دارد و اساسا، حیات یک شهر توریستی به همین جمعیت متغییر آن وابستگی دارد. کیش نسبت به دهه 70 شمسی کمتر بازدید دارد و این هم به خاطر تغییراتی است که در قوانین مناطق آزاد تجاری به وجود آمد. اما هنوز هم کیش یکی از گردشگر پذیرترین نقاط استان هرمزگان است.

هتل‌های بسیار زیبای این شهر علاوه بر پذیرش مسافران در تمام طول سال از ساکنان بومی و غیربومی نیروی کار بسیار مناسبی را به خود اختصاص داده اند و کیش را به مرکز اشتغال و سکونت مهم خلیج فارس بدل کرده‌اند.

اصلی‌ترین دلیل تراکم جمعیت بالای کیش را همین اشتغال‌زایی صنعت فعال جهانگردی در این شهر می‌توان دانست و هر جا که اشتغال و جمعیت باشد سود سرمایه نیز وجود دارد. از این رو ترکیب جمعیتی کیش برای بسیاری از سرمایه‌گذاران مهم است.

0 0 vote
Article Rating

تور کیش بهترین پیشنهاد برای تجربه سفری متفاوت است. با کیش بوک به این سفر متفاوت، رنگ و بویی جذاب، دلنشین و خاطره‌انگیز ببخشید.

یکی از جاذبه‌های مهم سفر به کیش، اجاره خودروهای لوکس در این جزیره است. تمام اطلاعات لازم و مهم را در این زمینه با شما در میان گذاشته‌ایم.

اگر قصد رزرو هتل در کیش را دارید؛ پیش از هر چیز، نکات موجود در این صفحه را بخوانید. ما در کیش بوک، مهم‌ترین موارد را برای رزور هتل مناسب مطرح کرده‌ایم.

اگر ترجیح می‌دهید بجای هتل، یک خانه یا سوئیت را در کیش اجاره کنید؛ در این صفحه یک راهنمای کامل برای اجاره سوئیت در کیش در اختیار شماست.

اگر این مقاله را پسندیدید لطفا امتیاز بدهید

علی علیمراد

علی علیمراد

سال‌هاست که نوشتن چالش روزانه من است. در کیش بوک می‌کوشم جزیره کیش را از زاویه‌ای دیگر ببینم؛ و درباره آن برای شما بنویسم.
اشتراک گذاری
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

پیش از سفر به کیش برای روزهای سفر خود برنامه‌ریزی کنید. کیش بوک فهرست دقیقی از برترین جاذبه‌های گردشگری کیش را گرد هم آورده است.

از مهم‌ترین تفریحات کیش، بازارگردی و خرید است. اگر می‌خواهید با بهترین مراکز خرید کیش آشنا شوید؛ مطالعه این صفحه را از دست ندهید. 

کیش با سواحل زیبا و تفریحات آبی بی‌نظیرش شناخته می‌شود. در این صفحه بهترین پیشنهادات را برای شما مطرح کرده‌ایم.

علاقمندان به فرهنگ و تاریخ، در صورت آشنایی با جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی کیش، لذتی تازه و متفاوت را از سفر به جزیره کیش کشف خواهند کرد.

نوشته های مرتبط